Wernisaż wystawy prac znanego śląskiego malarza Czesława Gałużnego odbył się w Galerii „Wieża Sztuki” w Kielcach. Ekspozycja nosi tytuł „Pastel”, bowiem ta technika jest ulubioną artysty.
Gałużny uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się też projektowaniem wnętrz, malarstwem ściennym, realizacją rzeźb oraz edukacją – pracuje z osobami niepełnosprawnymi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, Stowarzyszenia Artystyczna Kreacja Wspólnej Europy, członkiem i współzałożycielem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz grupy Zagłębie. Uczestniczył w 150 plenerach malarskich – także świętokrzyskich, w ponad 500 wystawach zbiorowych – środowiskowych, ogólnopolskich i międzynarodowych, a w Kielcach ma 90 wystawę indywidualną. Za swą twórczość był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Jest laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Sosnowca za rok 2000 oraz pierwszej nagrody II Międzynarodowego Biennale Pasteli w Nowym Sączu, a wraz z Janem Funkiem został wyróżniony za projekt pomnika Żołnierza Polskiego. Ponadto otrzymał wyróżnienie fundowane przez ministra kultury i sztuki na Biennale Pasteli w Nowym Sączu, wyróżnienie na Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa w Częstochowie oraz wyróżnienie honorowe Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Artystę odznaczono także Srebrną Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.
Pastele prezentowane na kieleckiej wystawie są „pełne ruchu”. Przedstawiają przede wszystkim kobiety, którym często towarzyszą psy. Podczas wernisażu artysta wspominał świętokrzyskie malarskie i fotograficzne plenery, mówił o swoim stosunku do świata, a przede wszystkim do drugiego człowieka, którego opisuje w swoich pastelach, ale też o zwierzętach, które na co dzień towarzyszą ludziom. Podkreślał miękkość pasteli i ich lekkość, nie wykluczając jednocześnie pastelowych spotkań z koloryzmem.
Wystawę pasteli Czesława Gałużnego można oglądać do 8 marca. Na zakończenie ekspozycji zaplanowany jest finisaż.