Za dwa lata 99 proc. Polaków będzie miało dostęp do sieci gazowniczej – zapowiedział dziś w Wiślicy prezes Polskiej Grupy Gazownictwa Ireneusz Krupa. W tym czasie, możliwość podłączenia do sieci zyska 300 kolejnych gmin w kraju.
W województwie świętokrzyskim, w 69 gminach świadczone są usługi dystrybucji paliwa gazowego.
– To sytuacja, która do tej pory nie miała miejsca. Ponad 30 lat pracuje zawodowo i nie pamiętam tak intensywnej gazyfikacji na terenie województwa świętokrzyskiego i na terenie całej Polski – podkreśla prezes Ireneusz Krupa.
Jak dodaje, gazyfikacja i dostarczenie paliwa gazowego na tereny, gdzie do dziś go nie było, to szansa na rozwój Polski regionalnej i powiatowej, ograniczenie smogu, stymulacja rozwoju, poprawa jakości życia mieszkańców.
Dyrektor Zakładu Gazownictwa w Kielcach Radosław Słoniewski informuje, że dostęp do błękitnego paliwa, w 2019 roku zyskało siedem gmin w województwie świętokrzyskim. Jedna z największych inwestycji strategicznych oddziału, to budowa gazociągu Sandomierz – Ostrowiec z pomocą pieniędzy unijnych.
Drugi, jak dodaje, bliźniaczy projekt to przebudowa gazociągów: Lubienia-Masłów oraz Mójcza-Kielce.
– Te linie, to też rozwój dwóch ościennych województw i szansa, by region był zabezpieczony w odpowiednie ilości paliwa gazowego. Siedem gmin udało się zgazyfikować w 2019 roku, to: Baćkowice, Bałtów, Górno Bodzentyn, Opatowiec, Osiek i Wiślica. Przed nami 5 gmin. Na lata kolejne Strawczyn, Piekoszów, Złota, Michałów, Kije – mówi.
Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości pozytywnie ocenia przyspieszenie gazyfikacji Polski, który jest realizowany od 2018 roku.
– To wszystko wpisuje się w tzw. projekt czystego powietrza. Wszystkim zależy na dobrym rozwoju, na tym, abyśmy oddychali czystym powietrzem. Z całą pewnością PSG odgrywa w tym istotną rolę – dodaje poseł.
Zbigniew Koniusz – wojewoda świętokrzyski zauważa, że w sumie powstanie ponad 112 kilometrów nowych linii i 20 tys. nowych przyłączy.
– Błękitne paliwo jest jak błękitna krew – szlachetne. Każdy z nas, kto ma swój dom wie jak dużo czasu zajmuje opalanie, zajmowanie się piecem węglowym, a jakim dobrodziejstwem jest opał gazowy – zaznacza.
PSG ma 97 proc. udziału w krajowej sieci dystrybucyjnej, obsługuje ponad 7 mln klientów w całej Polsce, w ciągu roku dystrybuuje 11,5 mld metrów sześciennych gazu. Spółka jest największym operatorem dystrybucyjnym gazu w Europie.