To święto wszystkich zakonników, sióstr zakonnych oraz świeckich osób konsekrowanych.
W diecezji kieleckiej posługuje obecnie około stu zakonników i 320 sióstr zakonnych. Służą oni społeczeństwu modlitwą i pracą. W diecezji kieleckiej siostry prowadzą szkoły, przedszkola, pracują w hospicjum i zakładach opiekuńczo-leczniczych.
– Ostatnio notuje się wzrost zainteresowania świeckimi formami życia konsekrowanego, co widać szczególnie na przykładzie wdów konsekrowanych. Obecnie jest ich siedemnaście, a do ślubów przygotowuje się jedenaście kolejnych – mówi ks. Tomasz Rusiecki, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego. – Wdowy pozostają w swoich rodzinach, nie są z nich wyłączane. Swoją więź z Bogiem przeżywają składając ślub czystości i wierności Jezusowi Chrystusowi. Te wdowy, czy wdowcy, mogą też służyć tym, którzy potrzebują pomocy, mogą być w różny sposób zaangażowani w parafiach. To ich oddaje do dyspozycji Kościoła – dodaje.
Bardziej wymagającą formą jest życie pustelnicze. Obecnie w diecezji jest jedna pustelnica, ale przygotowuje się już kolejna. – Pustelnik musi żyć w samotności, według wskazań reguły zatwierdzonej przez biskupa – wyjaśnia ks. Tomasz Rusiecki. – Pustelnik pokazuje coś bardzo ważnego także dla dzisiejszego człowieka, który czasem przeżywa osamotnienie. Samotność wybrana przez pustelnika jest samotnością poświęconą dla Boga, wspierającą świat. Dla pustelnika istotna jest modlitwa kontemplacyjna, w ciszy – wyjaśnia ks. Rusiecki.
W diecezji kieleckiej występują wszystkie formy życia konsekrowanego. W 13 zgromadzeniach męskich jest ok stu zakonników, a w 27 zgromadzeniach żeńskich jest 320 sióstr zakonnych. Są też stowarzyszenia życia apostolskiego, jak Koinonia Świętego Pawła i trzy instytuty świeckie. W diecezji jest też 17 wdów konsekrowanych, 6 dziewic konsekrowanych, jeden wdowiec konsekrowany i jedna pustelnica.
Osoby, które rozważają wstąpienie do zakonu lub chcą zostać świeckimi konsekrowanymi mogą się zgłaszać do wikariusza biskupiego ds. życia konsekrowanego.
Dzień Życia Konsekrowanego ustanowił św. Jan Paweł II w 1997 roku.