Z jednej strony ma to być atrakcja turystyczna, a z drugiej – sposób na ochronę zagrożonego gatunku. Żubry w Puszczy Knyszyńskiej będą miały zagrodę pokazową.
Takie miejsce powstaje w Kopnej Górze – tuż przy arboretum. Główne prace mają zakończyć się w tym roku.
Niektórzy turyści odwiedzający Supraśl, położony 10 kilometrów od Kopnej Góry, uważają, że to ciekawa inwestycja. Wskazują, że do takiego miejsca będzie bliżej np. z Białegostoku niż ze stolicy regionu do Białowieży, gdzie też można obejrzeć żubry.
Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk mówi, że w tej części regionu i Polski w lasach państwowych nie ma takiego miejsca.
– To jest niemały obszar, jest już ogrodzony i zabezpieczony. Powstają tam m.in. altany i specjalne ambony, na które będzie można wejść i oglądać żubry z perspektywy. Będzie tam można robić sobie zdjęcia – mówi Jarosław Krawczyk.
Będzie można również podglądać karmienie żubrów.
Z kolei Krzysztof Łaziuk z Nadleśnictwa Supraśl cieszy się, że w Kopnej Górze powstaje kolejna atrakcja turystyczna.
– To jest na uczęszczanym szlaku turystycznym z Białegostoku przez Supraśl, Kopną Górę do Kruszynian – mówi Krzysztof Łaziuk.
Krzysztof Łaziuk zwraca uwagę, że zagroda będzie nie tylko atrakcją turystyczną.
– Powstanie tutaj kompleks budynków wystawienniczo-edukacyjnych, gdzie będziemy prowadzili zajęcia i opowiadali o gatunku, jakim jest żubr. Ten gatunek cały czas jest zagrożony. M.in. temu służy też budowa tej zagrody. M.in. jednym z celów jest zabezpieczenie pewnej, niewielkiej puli genowej tych zwierząt. Jest to pewna rezerwa na wypadek, gdyby np. w stadzie wolnościowym, jakie też mamy w Puszczy Knyszyńskiej, wybuchła jakaś epidemia – mówi Krzysztof Łaziuk.
Na razie pod budowę tej zagrody wycięto fragment lasu, teren jest już otoczony specjalnym podwójnym dużym, metalowym i masywnym płotem.
W pokazowej zagrodzie żubrów o powierzchni 20 hektarów znajdzie się do 10 żubrów.
Budowa zagrody powstaje w ramach „Kompleksowego projektu ochrony żubrów przez Lasy Państwowe”. Główne prace mają się zakończyć w tym roku. Koszt inwestycji to 17 mln zł.