„Samodzielność drogą do sukcesu” to projekt, który realizuje Caritas Diecezji Sandomierskiej. Jego celem jest lepsze przygotowanie młodych niepełnosprawnych do codziennego życia. Pieniądze na ten cel pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Projekt obejmuje 21 osób ze znacznym i umiarkowanym upośledzeniem umysłowym. Są to uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy prowadzonej przez Caritas.
Jak poinformowała koordynatorka projektu Karolina Łętowska, zaplanowanych jest wiele różnorodnych zajęć, które kompleksowo mają pomóc młodym ludziom. Jest to indywidualna terapia psychologiczna i logopedyczna oraz trening umiejętności społecznych, czyli np. praca w grupie.
Niepełnosprawni biorą też udział w zajęciach praktycznych, m.in. kulinarnych, na których nauczą się nie tylko przygotowania potraw, ale także bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD. Część osób pracować będzie w stolarni, a inni zostaną uczestnikami zajęć z rękodzieła artystycznego. Nowością w tego rodzaju projektach sandomierskiej Caritas są zajęcia z zooterapii.
Caritas Diecezji Sandomierskiej posiada własną stajnię, gdzie są konie i inne zwierzęta m.in. owce, kury i szynszyle. Praca ze zwierzętami jest ważna przy depresji, stanach lękowych i schizofrenii. Zaplanowano również hortiterapię, czyli pracę w ogrodzie, która działa kojąco na stres.
Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej powiedział, że wsparcie młodych osób niepełnosprawnych poprzez tego rodzaju zajęcia jest bardzo ważne i potrzebne. Sygnalizują to także sami rodzice, którzy obawiają się o losy swoich dzieci w przyszłości, gdy ich zabraknie.
– Ci młodzi ludzie potrzebują nabyć jak najwięcej praktycznych umiejętności dotyczących nie tylko zwykłych domowych zajęć, ale także radzenia sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami życiowymi, długo i krótkoterminowego planowania. To wszystko zapewnią zajęcia ze specjalistami czyli m.in. psychologiem i logopedą – podkreśla ksiądz Bogusław Pitucha.
Paulina Ziarko, jedna z uczestniczek projektu powiedziała, że lubi brać udział w zajęciach, bo one utrwalą i poszerzą umiejętności zdobyte wcześniej w szkole. Dodała, że dobrze się czuje na zajęciach i je lubi. Jest przekonana, że wszystko czego się nauczy wykorzysta w przyszłości.
Realizacja projektu podzielona jest na kilka etapów. W sumie skorzysta z niego 21 osób, które ukończyły 18 rok życia. Projekt zakończy się w marcu 2023 roku.