Berniklę rdzawoszyją, kuliki wielkie, czajki i łabędzie czarnodziob – między innymi te gatunki ptaków udało się zaobserwować w naszym województwie podczas 37. edycji zimowego liczenia ptaków.
Jak informuje Włodzimierz Szczepaniak z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody, wolontariusze w ramach akcji pracują w kilkunastu dolinach rzecznych regionu. Już teraz wiadomo, że pojawiło się kilka nietypowych gatunków.
Do najciekawszych z pewnością należy bernikla rdzawoszyja. W tym roku udało się ją zaobserwować dopiero drugi raz w całej historii akcji. – To jest nieduża gęś. Jak sama nazwa wskazuje, ma rdzawą szyję i sporo kontrastowych kolorów – podkreśla.
Jak dodaje, z ciekawych ptaków, które udało się jeszcze zaobserwować w tym roku, a nie było ich w latach ubiegłych, albo pojawiały się rzadko są kuliki wielkie, czajki, a także łabędzie czarnodzioby. Z kolei wśród gatunków, które w wyjątkowo dużej liczbie zimują w naszym regionie są w tym roku gęsi gęgawy, których udało się zaobserwować ok. 500 sztuk i żurawie – ponad 100 osobników. Bardzo dużo jest także m.in. czapli białych i kormoranów.
Włodzimierz Szczepaniak dodaje, że dotychczasowy brak zimy wpłynął na zachowanie ptaków. – Widzimy, że ptaków, w których w latach poprzednich było więcej jest mało. Są one rozproszone. Jest to spowodowane tym, że woda w zbiornikach wodnych nie zamarzła. Podczas srogiej zimy ptaki koncentrują się w dolinach rzecznych, bo tam nie ma lodu. W tym roku tych ptaków jest tam mniej – zaznacza.
Ostateczne wyniki zimowego liczenia ptaków poznamy za kilka dni. Zostaną one zawarte w regionalnej publikacji, która podsumuje zebrane dotychczas informacje.