Kolejna grupa nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej rozpoczęła w Sandomierzu przygotowanie do pełnienia swojej posługi w diecezji. Dzisiaj odbyło się pierwsze szkolenie, w którym wzięło udział 25 osób. Nadzwyczajni szafarze to świeccy współpracownicy kapłanów.
Ich praca polega na roznoszeniu komunii świętej do ludzi chorych, a w niektórych parafiach także na udzielaniu komunii świętej podczas mszy. Taka pomoc jest potrzebna ze względu na malejącą liczbę powołań. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział do przyszłych nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej, aby wypełniając swoją rolę zawsze wykazywali wielki szacunek do Chrystusa, wrażliwość i miłość.
– Zależy mi na tym, abyście dawali w tej posłudze świadectwo waszej silnej wiary w prawdziwą obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Nie twierdzę, że ktoś nie ma tej wiary, ale czasami wpadając w rutynę można ten aspekt zagubić, tymczasem on jest najważniejszy – stwierdził biskup.
Hierarcha dodał, że pełna wiary postawa nadzwyczajnych szafarzy powinna być świadectwem dla księży.
– Nie ma wątpliwości, że księża wierzą, ale czasami my duchowni potrzebujemy takiego wstrząsu. Księża powinni widzieć, że ich świeccy współpracownicy są rzeczywiście pobożni i wypełniają swoje obowiązki z namaszczeniem, bo świadectwo świeckich może otworzyć oczy na niektóre rzeczy – powiedział biskup Nitkiewicz.
Jednym z nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej zostanie Jan Brzozowski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Potoczku w powiecie janowskim. Powiedział, że nową funkcję chce traktować przede wszystkim jako służbę. Nie chce, aby było to postrzegane jako coś, co robi dla pokazania się w społeczeństwie. Zamierza być przede wszystkim dla ludzi i pomagać im.
Nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej mogą być dorośli mężczyźni, także żonaci. W takim przypadku potrzebna jest zgoda żony. Ponadto wymagana jest właściwa postawa. Musi być to osoba ciesząca się zaufaniem społecznym i dobrze wypełniająca swoje obowiązki zawodowe i rodzinne. Kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy przechodzą szkolenia z zakresu elementów teologii, liturgii i historii Kościoła. W tym gronie są przedstawiciele różnych środowisk i zawodów w wieku od 30 do ponad 60 lat.
Pierwsza grupa nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej powstała w diecezji sandomierskiej w 2017 roku. Po zakończeniu formacji kolejnej grupy mężczyzn, w całej diecezji będzie ich w sumie stu.