Blisko tysiąc osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. Programem zostaną objęte osoby przemęczone pracą i wypalone zawodowo.
Jak mówi psycholog Artur Juczyński, trzymiesięczna profesjonalna opieka ma pomóc w powrocie lub zmianie pracy, lepszym radzeniu sobie ze stresem oraz zadaniami. – Przełożenie jest takie, im większe zaangażowanie emocjonalne w daną pracę, tym większe wypalenie zawodowe. Dotyczy to szczególnie takich prac jak: lekarz, pielęgniarka, nauczycielka. Poza tym są to osoby, których praca wiąże się z dużą monotonią, np. kobiety wychowujące dzieci. Dane w zakresie wypalenia zawodowego są bardzo niepokojące. Po kilku latach pełnienia swojej pracy już 30 procent osób prezentuje objawy wypalenia zawodowego.
Program obejmuje warsztaty grupowe, indywidualne spotkania z psychologiem a także zajęcia sportowe, wspierające jakość odpoczynku. – Często tym kosztem jest nasze zmęczenie fizyczne i psychiczne. Wypalenie zawodowe jako efekt wielu lat zmagań się z danym problemem, niechęć do podejmowania decyzji, ale też z drugiej strony niemoc podejmowania trudnych, łatwych, wszelkich decyzji. Jest to efekt naszego zmęczenia, wykonując na co dzień pracę zawodową – przekonuje Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.
Program rusza 27 stycznia. By wziąć w nim udział, należy zgłosić się do wydziału zdrowia, przy ul. Zachodniej 47 w Łodzi i wypełnić kwalifikującą ankietę.