Cztery dni warsztatów ze znakomitymi muzykami, a na koniec wspólny koncert. Przed nami VII edycja ogólnopolskich warsztatów muzycznych „Muzyczne Mostki”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 27-31 stycznia w Wiejskim Domu Kultury w Suchedniowie. Trwają zapisy.
Twórcą przedsięwzięcia i jednocześnie wykładowcą klasy wokalu jest pochodząca ze Skarżyska wokalistka Patrycja Zarychta. Wyjaśnia, że warsztaty z edycji na edycję gromadzą coraz większe grono zainteresowanych. Poprzednio udział w nich wzięło 40 osób.
– Nie mamy ograniczeń wiekowych, ani też pod względem poziomu zaawansowania, więc zapraszamy wszystkich adeptów sztuki, którzy chcą rozwijać swoje talenty – mówi Patrycja Zarychta.
Dodaje, że jest to okazja, by uczyć się od praktyków.
– My wszyscy jesteśmy czynnymi muzykami, więc staramy się poza wiedzą teoretyczną przekazać doświadczenie, które zbieramy na scenie. Jest z nami w klasie gitary basowej wybitna postać, czyli Piotr Żaczek, od którego my sami, jako wykładowcy możemy się wiele nauczyć, bo ma ogromne doświadczenie. I to jest takie fantastyczne spotkanie, podczas którego wszyscy uczymy się wzajemnie, także od uczestników, więc tworzymy naszą tak zwaną familię mostkową – żartuje.
Tegoroczną kadrę instruktorów otwiera Patrycja Zarychta, wokalistka, trenerka wokalna. Ukończyła wokalistykę jazzową w Akademii Muzycznej w Katowicach. Wykłada w klasie wokalu na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Rzeszowie. Od wielu lat współpracuje z Michałem Urbaniakiem. Na jego najnowszej płycie „From Warsaw with Love” wykonała utwór z gwiazdą światowego jazzu – Herbie Hancockiem.
Zajęcia z wokalu prowadzi też doktor Sandra Jabukowiak – wokalistka, pedagog, dyrygent, twórca tekstów, kompozytorka oraz socjolog. Pracuje w Akademii Muzycznej imienia Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w zakładzie Wokalistyki Estradowej. To laureatka konkursów i festiwali wokalnych rangi ogólnopolskiej, a także wielokrotny wykładowca warsztatów międzynarodowych. Jej pasją jest psychologia głosu w kontekście emisyjnym oraz nauka śpiewu.
Z kolei na temat instrumentów klawiszowych mówić będzie Arek Grygo – pochodzący z Białegostoku klawiszowiec, producent, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie elektronicznych instrumentów klawiszowych. Jest członkiem zespołów H2J Trio, Mów, Yukaa. Na co dzień pracuje również z Dawidem Kwiatkowskim.
Specjalistą na zajęciach z perkusji jest Gniewomir Tomczyk – perkusista, perkusjonalista, pedagog. Brał udział w różnych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą. W marcu 2017 roku wydał swój debiutancki album, sięgający do jazzu i elektroniki, pt. „Event Horizon”. Ponadto związany jest z Akademią Teatralną imienia Aleksander Zelwerowicza oraz z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową imienia Romana Turczynowicza, gdzie tworzy muzykę do spektakli oraz układów choreograficznych. Na swoim koncie ma już kilka choreografii wystawionych na scenie Teatru Wielkiego w Warszawie.
Zajęcia z gitary basowej poprowadzi natomiast Piotr Żaczek, polski muzyk sesyjny, kontrabasista i gitarzysta basowy. Członek zespołu Poluzjanci. To jeden z najważniejszych wirtuozów gitary basowej w Polsce. Rozpoczynając edukację muzyczną od kontrabasu, szybko porzucił klasykę na rzecz improwizacji. Od 1995 roku współtworzy zespół Poluzjanci. Dotychczas współpracował z takimi artystami jak Krzesimir Dębski, Dider Lockwood, Carlos Johnson, Gordon Haskell, Kayah, Edyta Górniak czy Natalia Kukulska.
Warsztaty będą trwały cztery dni. W programie są zajęcia przed i popołudniowe z wykładowcami, codzienne jam session. Zwieńczeniem zajęć będzie koncert finałowy, w którym wezmą udział wszyscy uczestnicy.
W koncercie kadry pedagogicznej, który odbędzie się we wtorek 28 stycznia o godzinie 21.00 w Wiejskim Domu Kultury w Mostkach oraz w koncercie finałowym uczestników warsztatów, który zaplanowano na piątek, 31 stycznia, na godzinę 20.00, w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej udział mogą wziąć widzowie. Wstęp wolny.
Aby uczestniczyć w warsztatach, wystarczy wysłać zgłoszenie drogą mailową na adres: muzycznemostki@gmail.com. Szczegóły na stronie warsztatów Muzyczne Mostki.