Wieczór odbędzie się w towarzystwie muzyki Krzysztofa Ścierańskiego
oraz duetu PARTYZANT Krzysztof & Mikołaj Toczko. Wydarzenie poprowadzi Lea Oleksiak.
Współczesna moda inspirowana haftem lasowiackim, ludowy strój sandomierski, folklor, etnodesign, kosmopolityzm, przestrzeń Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, wystawa etnograficzna Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, ulice Nowego Jorku i plenery ślubne.Co to wszystko ma ze sobą wspólnego? Łączy je pasja i miłość autorki do dziedzictwa dawnej Puszczy Sandomierskiej, stroju Lasowiaków i Sandomierzaków. Na wystawie prezentowane są ujęcia Renaty Trybuły, która w swoim obiektywie uchwyciła to, co dla niej najcenniejsze – nie tylko niesamowite kadry, ale też uczucia i przywiązanie do tradycji miejsca, z którego pochodzi.
Renata Trybuła urodziła się w Tarnobrzegu, mieszka w Gorzycach. Uważa, ze Wisła powinna łączyć, a nie dzielić sąsiednie dla siebie miasta takie jak Sandomierz, Tarnobrzeg, Gorzyce czy Stalowa Wola. Dokładnie tak samo jak ona poprzez swoje zdjęcia przedstawia regionalny folklor – jako łącznik miedzy tym co wyróżniało naszych przodków i współczesnym kontekstem występowania kultury ludowej i odtwarzania jej na nowo.
Autorka specjalizuje się w fotografii okolicznościowej. Ze swoim aparatem przemierza różne krańce świata. Fotografowała na trzech kontynentach: Ameryce, Europie i Azji, w 21 krajach m.in. w różnych regionach Stanów Zjednoczonych: Nowym Jorku, Florydzie, Chicago, Los Angeles, Las Vegas, Utah, Arizonie, Kanionie Colorado, Hollywood, San Francisco; w Chorwacji, Grecji, Francji, Hiszpanii, Izraelu, Włoszech, Szwecji, Szkocji i oczywiście w różnych regionach Polski. Pracowała również przy kilku produkcjach filmowych. m.in. „Ziarnie prawdy”. Robi również ujęcia pod wodą.
Wystawa fotografii w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu
czynna od 19 stycznia do 16 lutego 2020 r.
Autorkami wystawy są : Renata Trybuła i Kinga Kędziora – Palińska
Projekt został zrealizowany przy współpracy Renaty Trybuły, dr Dominika Kacpra Płazy, Justyny Kuchty, Kingi Kędziory – Palińskiej; przy wsparciu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, Sandomierskiego Centrum Kultury oraz Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Wystawa jest kontynuacją projektu „Sandomierski EtnoDesign” realizowanego przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu w 2019 r.
Na fotografiach zostały zaprezentowane rekonstrukcje strojów ludowych ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, kolekcja kolekcja sukien inspirowanych kulturą lasowiacka w współczesnych tendencjach autorstwa Justyny Wesołowskiej Fundacja Artystyczna GA MON oraz kolczyki z pracowni Donaty Marczak Palomanegra Bijou.