20 osób, czyli 10 par zmaga się w Sandomierzu podczas turnieju brydża sportowego dla amatorów. Uczestnicy przyjechali z całego województwa świętokrzyskiego, a także z Podkarpacia. Wśród graczy dominują mężczyźni, ale jest też kilka kobiet.
Małgorzata Golec, prezes Świętokrzyskiego Związku Brydża Sportowego powiedziała, że jest to joga umysłowa XXI wieku. Brydż to gra logiczna przy pomocy kart, a nie gra karciana. Niesie ze sobą wiele korzyści, jak np. umiejętność współpracy w zespole. Prezes dodała, że brydż, jako gra pobudzająca umysł, według badań bardzo dobrze działa na seniorów, opóźnia demencję starczą i spowalnia rozwój choroby Alzheimera.
Od tego roku Świętokrzyski Związek Brydża Sportowego rozpoczął prowadzenie zajęć z osobami, u których stwierdzono początki Alzheimera. Chociaż tej choroby nie da się wyleczyć, to jednak brydż i inne rozrywki intelektualne mogą pomóc w walce z tym schorzeniem – dodała prezes. Podkreśliła, że w brydża sportowego coraz częściej grają dzieci, co należy uznać za sukces.
– W dzisiejszych czasach, gdy młode pokolenie skupione jest na komputerach i telefonach, jakakolwiek alternatywa, która je zainteresuje jest cenna. Dzieci grające w brydża lepiej rozwijają się intelektualnie, wzmacniają więzy z rówieśnikami, uczą się ponosić porażki i odnosić sukcesy – stwierdziła Małgorzata Golec.
Janusz Kłos z Tarnobrzega powiedział, że bez brydża nie wyobraża sobie życia. Gra od 50 lat, zaczął w czasach studenckich. To dla niego gimnastyka umysłowa, wielka przyjemność i możliwość spotkania się w miłym towarzystwie. – Brydż zbliża ludzi – zaznacza.
W sandomierskiej sekcji brydża sportowego gra ponad 20 osób i to grono wciąż się powiększa – powiedział lider grupy Roman Ryński, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu. Dodał, że brydż sportowy to gra porównawcza.
– Najważniejsze jest to, aby należycie wylicytować, ustalić dobry kontrakt, a następnie dobrze go rozegrać – dodaje.
Spotkania sandomierskich brydżystów odbywają się dwa razy w tygodniu: we wtorki i czwartki, w Gminnym Ośrodku Kultury w Dwikozach o godzinie 15.00. Każdy zainteresowany może dołączyć.