Krakowscy działacze na rzecz bezdomnych chcą, aby miasto przyjęło „Kartę Praw Osób Bezdomnych”. Lokalne przepisy miałyby gwarantować osobom w kryzysie bezdomności godne tymczasowe schronienie w sytuacji, gdy niemożliwe jest zapewnienie im mieszkania. Pomysł stworzenia tego rodzaju deklaracji stworzyła komisja działająca przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, po tym, jak jeden z krakowskich radnych domagał się, aby pomoc osobom bezdomnym uzależniono od pracy społecznej na rzecz miasta i regularnych kąpieli.
Zgodnie z zamysłem Rzecznika Praw Obywatelskich, samorząd, który podpisze tak zwaną Kartę Praw Osób Bezdomnych, zobowiązuje się do stanowienia miejscowego prawa, w taki sposób, aby było zgodne z założeniami tej deklaracji. Wśród zapisów karty – oprócz wspomnianego już godnego schronienia tymczasowego – znalazły się też regulacje zapewniające między innymi pomoc w walce z uzależnieniem alkoholowym, dostęp do publicznych toalet i pryszniców, ale także prawo do równego traktowania, swobodnego korzystania z przestrzeni publicznej, udziału w wyborach i ochrony danych osobowych.
Radna Alicja Szczepańska, która kieruje pracami komisji do spraw bezdomności działającej przy krakowskiej Radzie Miasta, chciałaby, aby taką deklarację przyjęto w stolicy Małopolski. Jej zdaniem to byłaby szansa nie tylko na zobowiązanie miasta do podjęcia realnych działań, ale także ukrócenie pomysłów przypominających te wysuwane przez radnego Łukasza Wantucha.