Odwiedzając w tym roku kościół seminaryjny pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu, modląc się tam i spełniając kilka innych warunków można otrzymać odpust zupełny. Taką decyzję podjął papież Franciszek.
Stosowny dokument wpłynął do Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu. Ma to związek z jubileuszem 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.
– W kościele katolickim wierzymy w istnienie czyśćca i wierzymy, że poprzez zasługi Jezusa Chrystusa i świętych kary czyśćcowe, którym podlegamy mogą zostać odpuszczone. Na tym polega łaska odpustu zupełnego – wyjaśnia biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Hierarcha dodaje, że aby dostąpić tej łaski konieczne jest spełnienie kilku warunków. To spowiedź święta, modlitwy: Ojcze Nasz, Wierzę w Boga Ojca, modlitwa w intencji papieża, do świętego Michała i przystąpienie do komunii świętej. Będzie również możliwość uczestniczenia w specjalnym nabożeństwie, w trakcie którego biskup udzieli błogosławieństwa, które również będzie dawało odpust zupełny. Biskup Krzysztof Nitkiewicz podkreślił, że dla człowieka wierzącego odpust zupełny jest ważny, bo w ten sposób zacieśnia się relacje z Jezusem Chrystusem.
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Rafał Kułaga podkreśla, że czas odpustu to czas działania bożej łaski.
– Dla społeczności seminaryjnej, to wezwanie do modlitwy jubileuszowej w intencji powołań i naszych darczyńców – stwierdził rektor i podkreślił, że istotą odpustu zupełnego jest całkowita wewnętrzna przemiana, a nie tylko automatyczne wypełnienie kilku formułek.
Ksiądz Rafał Kułaga mówi, że odpust zupełny służy wymazaniu konsekwencji grzechów. Tym różni się od odpustu cząstkowego, który można uzyskać w trakcie spowiedzi. W tym przypadku człowiek otrzymuje rozgrzeszenie, jednak nie jest ono współmierne do grzechu i pozostają wyrzuty sumienia.
O możliwość udzielania odpustu do Watykanu występuje biskup diecezji. Jest cała lista okazji, w których można dostać odpust zupełny. To m.in. oktawa Wszystkich Świętych, odmówienie w każdy piątek Wielkiego Postu po przyjęciu komunii świętej modlitwy „Oto ja…” przed obrazem Jezusa Ukrzyżowanego, a także nawiedzenie kościoła lub ołtarza w dniu konsekracji. Ponadto swoje odpusty mają poszczególne parafie, z okazji święta patronów, jednak odpust w kościele seminaryjnym jest szczególny, bo potrwa przez cały rok – dodał ksiądz Rafał Kułaga.
Z okazji odpustu zupełnego, w kościele seminaryjnym św Michała, do końca 2020 roku, codziennie od godziny 19 do 21 odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Główne uroczystości jubileuszowe 200-lecia Wyższego Seminarium Duchownego odbędą się przy okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Mszy świętej przewodniczyć będzie metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, natomiast wykład inauguracyjny wygłosi abp Wacław Depo z Częstochowy, absolwent Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.