Liczba katolików biorących udział w niedzielnych mszach świętych i przystępujących do komunii pozostaje bez zmian – tak wynika z opublikowanych dziś danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce za 2018 rok.
Wskaźniki comunicantes i dominicantes nie zmieniły się znacząco także w diecezji kieleckiej. Liczba uczestniczących w niedzielnej eucharystii, w stosunku do wszystkich zobowiązanych wynosi 41,4 proc. i jest wyższa w stosunku do poprzedniego roku o 0,9 proc. Natomiast do komunii przystępowało 19,5 proc. zobowiązanych, czyli o 0,7 proc. więcej, niż rok wcześniej.
Ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji podkreśla, że już od kilku lat odsetek katolików na niedzielnej mszy jest w miarę stały, choć różni się w zależności od regionu.
– W diecezji kieleckiej w parafiach południowych, bliżej Krakowa, na mszę przychodzi niemal dwukrotnie więcej osób, niż np. w Kielcach. Widać też stabilizację poglądów i postaw – dodaje ks. Mirosław.
– Wierzący bardziej utwierdzają się w wierze. Bardzo pozytywne jest też to, że coraz więcej osób chodzących do kościoła przystępuje do komunii – mówi rzecznik.
Z kolei osoby obojętne wobec wiary katolickiej, stopniowo coraz bardziej się oddalają – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
– Takim pierwszym krokiem jest to, że przestają praktykować swoją wiarę. Przede wszystkim przestają chodzić do kościoła w niedzielę i święta – wyjaśnia rzecznik.
Diecezja kielecka nadal jest w czołówce, jeśli chodzi o liczbę parafialnych poradni rodzinnych. Z danych wynika także, że mamy w parafiach 1 438 zabytków, z czego ponad 30 proc. jest wpisanych do rejestru.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zbadał także liczbę uczniów uczęszczających na lekcje religii w roku szkolnym 2017/2018. Na pierwszym miejscu pod tym względem są diecezje: rzeszowska i pelpińska, w których na religię chodzą niemal wszyscy, bo 99 proc. uczniów. W diecezji kieleckiej ten wskaźnik wyniósł ponad 89 proc.
Badania przeprowadzono w październiku 2018 roku.