Dziś katolicy świętują Objawienie Pańskie, zwane świętem Trzech Króli. Początkowo chrześcijanie właśnie w tym dniu obchodzili Boże Narodzenie.
To jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich – mówi ks. Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.
– Już w III wieku obchodzono je na chrześcijańskim Wschodzie. Na Zachodzie od IV wieku zaczęto obchodzić to święto niezależnie od Bożego Narodzenia – wyjaśnia rzecznik.
Ewangelia mówi o mędrcach ze Wschodu, czyli ówczesnych uczonych, którzy przybyli, aby pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Stopniowo zostali oni określeni mianem „królów” – dodaje ks. Mirosław Cisowski.
– Nie wiadomo też, czy było ich trzech. Ta liczba wzięła się od liczby złożonych darów. Ewangelia podaje, że były to: mirra, kadzidło i złoto – przypomina ks. Cisowski.
Mędrcy przyszli do Jezusa, bo wiedzieli, że narodził się Mesjasz nie dla jednego regionu, ale dla całego świata. Dlatego także my, 6 stycznia, ogłaszamy jedynego Boga na ulicach miast i opisujemy swoje drzwi kredą – mówi ksiądz biskup Marian Florczyk.
– Jeżeli oznaczamy drzwi, to jednocześnie deklarujemy, że te drzwi są otwarte na Boga, że jesteśmy z Jezusem i wciąż otwieramy się na Jego nauczanie – dodaje biskup.
Zgodnie z tradycją na drzwiach wierzący piszą K M B i dany rok np 2020. Jak się okazuje nie jest to tylko skrót od imion trzech króli, ale pochodzi od łacińskiego „Christus Mansionem Benedicat” – czyli „Niech Chrystus błogosławi temu domowi”.
Dziś pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” przez około 40 miejscowości w województwie świętokrzyskim przejdą Orszaki Trzech Króli. Tegoroczne wspólne kolędowanie łączy się z wdzięcznością za wszystkie cuda w historii naszej Ojczyzny oraz za cuda, których doświadczamy na co dzień.
Tradycja Orszaków Trzech Króli rozwija się w Polsce od przywrócenia przez Sejm dnia wolnego od pracy 6 stycznia.
W sumie w całej Polsce Orszaki Trzech Króli przejdą w tym roku przez ulice ponad 850 miejscowości. Pojawią się także na ulicach 18 miast poza granicami Polski.