Tłum wiernych z gminy Zagnańsk wziął udział w obchodach Objawienia Pańskiego w Samsonowie. Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Następnie został uformowany orszak, prowadzony przez trzech mędrców ze Wschodu oraz Świętą Rodzinę.
W postać króla Baltazara wcielił się senator Krzysztof Słoń, który podkreśla, że w przeszłości pełnił już tę rolę, podczas jednego z pierwszych orszaków w Kielcach. Jak zaznacza, bardzo cieszy go duża liczba uczestników, a przede wszystkim rodzin z dziećmi.
– To pokazuje, że Orszaki Trzech Króli przechodzące przez Polskę to element jednoczący nas jako naród i społeczeństwo. To dobra tradycja, którą trzeba kontynuować bez względu na to, czy jest to orszak w niewielkiej gminie Zagnańsk, Kielcach czy w Warszawie – mówi Krzysztof Słoń.
W tym roku w Samsonowie po raz pierwszy pojawiła się postać Anioła Dobroci, w którą wcieliła się Renata Janik, wicemarszałek województwa. Jak podkreśliła, udział w orszaku to wielkie przeżycie duchowe.
– W Orszaku Trzech Króli Anioł Dobroci czuwa nad tym, aby nic złego nie stało się Dzieciątku. To jest taka rola, którą staram się także pełnić przez całe swoje życie w stosunku do rodziny, bliskich, znajomych, a także nieznajomych – mówi.
W rolę króla Kacpra wcielił się wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski, który podkreśla, że orszak w Samsonowie zawsze cieszy się dużą popularnością z uwagi na bogaty program artystyczny wydarzenia.
– Zawsze tak było, że w orszaku liczny udział biorą mieszkańcy gminy Zagnańsk, ale również ościennych miejscowości – wyjaśnił.
Orszak azjatycki, czyli zielony, poprowadził Marek Miazga, nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, który mówi, że w tej roli występuje po raz pierwszy. Jak zaznaczył, Orszaki Trzech Króli to tradycja, którą warto kontynuować.
– Jest to bardzo popularne także w małych lokalnych społecznościach. Jestem zaskoczony rozmachem, z jakim w Samsonowie jest zorganizowana ta uroczystość. To piękna sprawa – mówił.
Mieszkańcy gminy Zagnańsk zgodnie podkreślali, że udział w orszaku to dla nich bardzo ważne wydarzenie, które na stałe wrosło w ich tradycję.
– Jest to dla nas także forma przywiązania do naszej wiary, a także sposób na kultywowanie pięknych polskich tradycji – mówią.
Orszak Trzech Króli w Samsonowie zakończył się w ruinach dawnej huty Józef. Podczas widowiska uczestnicy mogli oglądać sceny teatralne z udziałem dzieci i młodzieży, między innymi Dwór Heroda, Bramę Anielską czy Pokłon Króli i Pasterzy. Orszak Trzech Króli w gminie Zagnańsk zorganizowano po raz 5.