Otwarcie ogrodu botanicznego i promocja zrewitalizowanej Kadzielni – to główne plany Kieleckiego Geoparku na ten rok. Nie pojawią się jednak żadne nowe, duże inwestycje.
Andrzej Płonka, dyrektor kieleckiego Geoparku, tłumaczy to dużo szczuplejszym niż w latach ubiegłych budżetem.
Ważnym wydarzeniem dla Kielc będzie otwarcie w maju całego ogrodu botanicznego. Dla zwiedzających dostępne będą m.in. trzy oczka wodne i nowe kolekcje kwiatów, w tym ogród japoński oraz siedmiometrowy wodospad i alpinarium. Trasa poprowadzi także przez jaskinie, które zostały odkryte przy okazji budowy ogrodu.
Centrum Geoedukacji na kieleckiej Wietrzni stawiać będzie na promowanie wcześniej stworzonych atrakcji i wydarzeń. Zwiedzający będą mieli do dyspozycji m.in. geologiczny ogród doświadczeń i rozbudowaną ścieżkę edukacyjną, która w tym momencie łączy ze sobą wszystkie trzy wyrobiska skalne.
Andrzej Płonka zaznacza, że Geopark w ostatnich latach bardzo się rozwinął, a to pozwala lepiej promować jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie aspektów Kielc, jakim jest bogata geologiczna historia regionu.
– Kielce geologią stoją i powinny się nią chwalić. Zwłaszcza, że to jedyny element stolicy regionu, który odróżnia nas od wszystkich innych miast w Polsce – mówi Andrzej Płonka.
W ubiegłym roku w Centrum Geoedukacji w Kielcach przebudowane zostało także wnętrze, łącznie z wprowadzeniem nowych atrakcji i wystawy głównej.
W tym roku planowana jest również kolejna inwestycja na terenie Kadzielni. Na razie centrum nie ujawnia jej szczegółów.