W listopadzie na pierwszym posiedzeniu zebrał się parlament nowej kadencji. Posłowie złożyli ślubowanie. Prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, poseł Krzysztof Lipiec, zaznaczył, że pierwsze posiedzenie Sejmu, to moment podniosły, a uroczyste ślubowanie jest zawsze momentem wzruszającym.
Uroczyste ślubowanie złożyło również 3 senatorów z woj. świętokrzyskiego: Krzysztof Słoń i Jarosław Rusiecki z PiS i Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski.
ZBIGNIEW KONIUSZ OBJĄŁ OBOWIĄZKI WOJEWODY ŚWIĘTOKRZYSKIEGO
Zastąpił na stanowisku Agatę Wojtyszek wybraną na posła. Zbigniew Koniusz dostał rekomendację od okręgowych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Jak powiedział plany rozwojowe rządu na kolejną kadencję są bardzo ambitne.
Zbigniew Koniusz urodził się w 1964 roku, jest lekarzem, kierownikiem stacji pogotowia w Pińczowie. Ma tytuł doktora nauk medycznych. Przez 17 lat był radnym powiatu pińczowskiego.
RADA GMINY W BAŁTOWIE ODWOŁANA W REFERENDUM
Z danych przedstawionych przez PKW wynika, że 1208 osób, czyli zdecydowana większość, która poszła do urn, opowiedziała się za jej odwołaniem. Tylko 43 osoby były przeciwne, a 26 głosów okazało się nieważnych. Głosowaniu towarzyszyły duże emocje.
Mieszkańcy Bałtowa, którzy wybrali się na referendum mówili przede wszystkim o potrzebie zmiany i nadziei na lepiej prowadzoną politykę gminy.
DANUTA PAPAJ NIE JEST JUŻ ZASTĘPCĄ PREZYDENTA KIELC
Danuta Papaj zrezygnowała ze stanowiska zastępcy prezydenta Kielc. Miała to być reakcja na nieprawidłowości wykryte w jej oświadczeniach majątkowych. Sprawę bada CBA, ponieważ podane w dokumencie informacje na temat posiadanych przez nią udziałów w prywatnych spółkach mogą być niewłaściwe.
Prezydent Wenta do sprawy odniósł się dopiero trzy dni później, nie przyjmując dymisji. Danuta Papaj ostatecznie straciła stanowisko kilkanaście dni później, po wyjściu na jaw niejasności dotyczących jej wykształcenia.
ZARZĄD SIARKOPOLU ODWOŁANY
Prezes Siarkopolu w Grzybowie Trajan Szuladziński i wiceprezes Agnieszka Leszczyńska zostali odwołani z zajmowanych stanowisk. Ich dymisji domagały się wszystkie związki zawodowe działające w spółce. Miało to związek z planami zwolnień 250 pracowników Siarkopolu w Grzybowie, które zapowiedział Trajan Szuladziński.
– Dobrze, że ten matrix wreszcie się skończył – powiedział Stanisław Lech Zalewski, przewodniczący związku zawodowego NSZZ Solidarność w spółce.
Związkowcy podkreślają dużą pomoc świętokrzyskich parlamentarzystów, przede wszystkim poseł Anny Krupki i posła Piotra Wawrzyka w rozwiązaniu problemu.