Miniony rok w edukacji upłynął pod znakiem rozwoju i ważnych inwestycji, międzynarodowych sukcesów, a także obaw rodziców w obliczu strajku nauczycieli i podwójnego rocznika kandydatów do szkół średnich. Czy były to słuszne obawy? Zapraszamy na przegląd wydarzeń w edukacji.
COLLEGIUM MEDICUM I ROZBUDOWA UJK
Do najważniejszych wydarzeń mijającego roku należą przemiany na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu otrzymał nazwę Collegium Medicum, co jest kolejnym etapem dynamicznego rozwoju kieleckich kierunków medycznych i stanowi o podniesieniu prestiżu jednostki. Doceniają to także studenci. Collegium Medicum nie tylko zatrzymuje młodych mieszkańców świętokrzyskiego przed poszukiwaniem studiów na innych uczelniach. Okazuje się, że na studia medyczne do Kielc przyjeżdżają też absolwenci najlepszych, renomowanych liceów w kraju, m.in. z Krakowa i Warszawy. Studenci kierunków medycznych aktywnie włączają się w życie miasta, organizując co roku m.in. dzień bezpłatnych badań i konsultacji dla mieszkańców regionu.
O tym, że Collegium Medicum sprawnie się rozwija świadczy także rozbudowa siedziby. Nowe skrzydło powstaje przy ulicy Radiowej, powstają też nowe laboratoria, a przyszłe pielęgniarki i położne mogą ćwiczyć umiejętności w Centrum Symulacji Medycznej.
EUROPEAN ROVER CHALLENGE, CZYLI ŁAZIKI W KIELCACH
Mamy najlepszych studentów na świecie! Zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej pokonał czołowe światowe uczelnie w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge w USA. To największe osiągnięcie kieleckich studentów na polu robotyki w mijającym roku.
Nasi studenci wygrali także w European Rover Challenge, czyli w zmaganiach z robotyki na szczeblu europejskim, które odbyły się w Kielcach. Stolica województwa świętokrzyskiego stała się na kilka dni kosmiczną stolicą Polski, a mieszkańcy regionu mogli zobaczyć możliwości kosmicznych pojazdów i poznać budowę rakiet oraz nowe wynalazki technologii.
Może wkrótce to kielczanie wyruszą na podbój kosmosu?
NOWI PROFESOROWIE NA KIELECKICH UCZELNIACH
Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź i kierujący Zakładem Pediatrii, Pielęgniarstwa Pediatrycznego i Społecznego Collegium Medicum Mieczysław Szalecki odebrali nominacje profesorskie z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Dwa kolejne tytuły profesorów nie tylko potwierdzają wysoki poziom wykładowców, ale też bezsprzecznie podnoszą prestiż i rangę świętokrzyskiej uczelni. Jednocześnie profesorowie nie zamykają się w murach uczelni, ale pracują dla rozwoju regionu. Prof. Stanisław Góźdź, który zainicjował powstanie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, od 1991 roku nieustannie rozwija tę placówkę, zabiegając o jak najlepsze leczenie dla mieszkańców i propagując profilaktykę nowotworową. Swoją ogromną wiedzą, podobnie jak prof. Mieczysław Szalecki dzieli się z przyszłymi lekarzami, dziś studentami Collegium Medicum.
KONIEC GIMNAZJÓW I PIERWSI ÓSMOKLASIŚCI. PODWÓJNY ROCZNIK NIE TAKI STRASZNY…
Za nami duże emocje związane z podwójnym rocznikiem absolwentów ubiegających się o miejsca w szkołach średnich. W wyniku reformy szkolnictwa mury gimnazjów opuścili ostatni absolwenci. W tym samym roku szkołę skończyli pierwsi ósmoklasiści. To powodowało duże obawy rodziców – czy moje dziecko dostanie się do wybranej szkoły średniej? Czy miejsc w liceach wystarczy dla wszystkich?
Obawy okazały się niesłuszne. Dla każdego dziecka było miejsce. W wielu szkołach jeszcze w pierwszych tygodniach nauki w pierwszych klasach były wolne miejsca. Tylko w Kielcach trzeba było zwiększyć liczbę klas pierwszych i maksymalną liczbę uczniów w jednej klasie.
ŚWIĘTOKRZYSKIE ROZWIJA MŁODYCH SPORTOWCÓW
Jak wyszkolić przyszłych medalistów? Najlepiej zacząć od podstaw, czyli hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Dwie takie hale otwarto w mijającym roku w Kielcach.
Pierwszą, za 7,5 mln zł, otrzymało III LO im. C.K. Norwida. Natomiast kolejną halą za 15 mln złotych mogą się cieszyć uczniowie Zespołu Szkół nr 2 przy ul. Jagiellońskiej.
Poza nowoczesnym obiektem z siłownią, gabinetem fizjoterapeuty i salami dla sędziów oraz trenerów hala przy ul. Jagiellońskiej ma też nowoczesny system monitoringu. Dzięki temu nic nie ujdzie oczom trenerów, a młodzi sportowcy mogą uczyć się na własnych błędach. To ważne, bo w szkole mieści się też Liceum Mistrzostwa Sportowego prowadzone przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. A zatem liczymy na kolejnych „złotych” zawodników!
STRAJKOWALI MIMO EGZAMINÓW
O porażkach w edukacji można mówić, odnosząc się do strajku nauczycieli walczących o podwyżki. Rozumiejąc postulaty nauczycieli, trzeba przyznać, że forma ich protestu rozczarowała część rodziców, których dzieci pisały w tym roku egzaminy gimnazjalne i maturalne. Do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy niektóre dzieci będą klasyfikowane i zostaną dopuszczone do testów stanowiących o ich przyszłości oraz czy egzaminy w ogóle się odbędą.
I choć w regionie świętokrzyskim protesty ostatecznie nie wpłynęły negatywnie na sam przebieg egzaminów, to jednak przysporzyły dodatkowych nerwów uczniom i ich rodzicom.
Nauczyciele zrzeszeni w „Solidarności” zawarli z rządem porozumienie. Od początku zapowiadali też, że nie będą strajkować podczas egzaminów. Uznali, że byłoby to wymierzone w społeczeństwo.
Innego zdania był Związek Nauczycielstwa Polskiego, który domagał się podwyżek o tysiąc złotych dla każdego nauczyciela i od tego warunkował dalsze rozmowy z rządem. Świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik, zbulwersowany formą strajku, określił go mianem politycznego. Ostatecznie strajk zawieszono 27 kwietnia, przed rozpoczęciem matur.