Załogi karetek pogotowia w powiecie brzeskim otrzymały dodatkowe wyposażenie. Od niedawna, ratownicy i lekarze mają do swojej dyspozycji czujniki tlenku węgla.
Dzięki tym urządzeniom, zespoły ratownictwa mogą szybciej postawić trafną diagnozę w przypadku zatruć czadem. Jak mówi Mariusz Baran, kierownik ratownictwa medycznego w Brzeskim Centrum Medycznym, czujniki pozwalają także zwiększyć bezpieczeństwo załóg karetek.
– Takich zdarzeń w sezonie grzewczym mamy bardzo dużą liczbę. Wielokrotnie jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia. Jest to sprzęt ochrony osobistej zespołów ratownictwa medycznego. Takie urządzenie pozwoli nam na bezpieczne przebywanie w tym terenie. Oczywiście, dzięki niemu stwierdzamy też, z jakiego powodu ten człowiek stracił przytomność lub świadomość – wyjaśnia.
Choć tego typu urządzenia nie stanowią wymaganego wyposażenia karetek, to zdaniem ratowników, są one niezbędne w ich pracy. Na podobne zakupy decyduje się coraz więcej stacji pogotowia na terenie kraju. Dodajmy, że koszt wyposażenia w czujniki czadu trzech pojazdów stacjonujących w powiecie wyniósł około 2 tys. zł.