Ponad 20 szopek bożonarodzeniowych wykonanych przez dzieci i osoby dorosłe niepełnosprawne można oglądać na wystawie w Porcie Kultury w Sandomierzu. Prace powstały w ramach projektu integracyjnego zrealizowanego przez Warsztaty Terapii Zajęciowej „Tratwa”.
Zorganizowano wspólne zajęcia osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, podczas których wykonywano poszczególne elementy szopek. Wśród wykorzystanych materiałów jest m.in. drewno, szkło i ceramika.
Rafał Dybowski, kierownik WTZ „Tratwa” powiedział, że tworzenie szopek bożonarodzeniowych przyniosło uczestnikom zajęć wiele radości. Prace pokazują fantazję osób, które je stworzyły oraz ich talenty. Dla niepełnosprawnych takie zajęcia to rodzaj terapii.
Aneta Przyłucka, sekretarz miasta, oglądając szopki powiedziała, że jest pod ich wrażeniem.
– Widać w nich duże zaangażowanie, a najważniejsza jest integracja międzypokoleniowa oraz to, że projekt przełamuje bariery pomiędzy ludźmi z dysfunkcjami i tymi w pełni zdrowymi – podkreśla.
Wykonawcami szopek bożonarodzeniowych oprócz uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej są dzieci z dwóch sandomierskich prywatnych przedszkoli, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Szkoły Podstawowej w Postronnej.
Wszystkie szopki zostały ocenione w czterech kategoriach, czyli poszczególne etapy edukacji oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej. Wyłoniono laureatów, którym wręczono nagrody. Wystawa potrwa do końca roku.