11 tysięcy osób z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w projekcie „Akademia Bezpieczeństwa”.
– Przez ostatnie miesiące uczniowie, nauczyciele i rodzice uczyli się jak nie zostać ofiarą przestępców i jak zachować się w sytuacji zagrożenia – informuje Katarzyna Banasik, prezes Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej Passa. – Szczególnie dla uczniów były to bardzo ciekawe zajęcia, ponieważ wyglądały inaczej niż te, w których uczestniczą na co dzień. Najpierw młode osoby były szkolone z procedur, a później brały udział w symulowanych akcjach. Dla przykładu, do klasy wkroczyli napastnicy i uczniowie musieli odpowiednio zareagować. Uspokoję, że byli to nasi pozoranci – powiedziała.
Jak wyjaśnia, jest wiele scenariuszy mówiących o tym to jak należy się w takim przypadku zachować. Inne są procedury, gdy napastnik wtargnie w czasie przerwy, a inne w przypadku, kiedy dojdzie do tego na lekcji. To, że zajęcia realizowane w trakcie programu były ciekawe, potwierdzają uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Kielcach: Zuzanna, Gabriela i Mateusz, którzy brali udział symulowanym ataku.
– Jak usłyszeliśmy hałasy i krzyki to pojawił się strach, ale potem było już dobrze. Dowiedzieliśmy się, że nie możemy w takich sytuacjach panikować, tylko zachować spokój – mówili.
Projekt pochwalił także Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.
– Pojawiają się nowe, nietypowe zagrożenia, na które trzeba być przygotowanym – dodał.
Projekt był realizowany w ramach rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej”. Jego podsumowanie odbyło się w Targach Kielce.