Po wielu latach zakończyły się prace związane z renowacją barokowej zakrystii w kolegiacie w Skalbmierzu. Swój dawny blask odzyskały także metalowe, neogotyckie, główne drzwi wejściowe do kościoła oraz drzwi od tzw. kruchty północnej.
Jak informuje ksiądz Marian Fatyga – proboszcz parafii, prace renowacyjne przy zakrystii trwały około 7 lat. Odnowiono m.in. 18 barakowych obrazów olejnych przedstawiających sceny z życia Maryi i Jezusa.
Kolejny etap prac obejmował konserwację XVII-wiecznych drewnianych kredensów i boazerii południowej części zakrystii z czterema obrazami na deskach. Renowacji została także poddana zachodnia i północna część zakrystii wraz z kredensami na naczynia liturgiczne i szaty.
– Obecnie zakrystia kolegiaty skalbmierskiej jest jedną z najpiękniejszych w diecezji kieleckiej. Praca przyniosła niesamowity efekt – zaznacza ksiądz.
Swój pierwotny kolor – malachitowy odzyskały także drzwi wejściowe. Jak dodaje proboszcz blacha obicia była pofalowana, w dolnych ich partiach można było zauważyć liczne ubytki metalowych lilii, cała konstrukcja była mocno skorodowana.
– Na skutek szkodników, temperatury, wilgoci, mrozu drzwi uległy zniszczeniu. Prace polegały m.in. na wzmocnieniu elementów metalowych, usunięciu rdzy, uzupełnieniu ubytków – dodaje.
Drzwi główne są dwuskrzydłowe zawieszone na zawiasach kowalskich, ich front obity jest blachą z metalową kratownicą.
Całość prac przy zakrystii kosztowała około jednego miliona złotych.
W planach jest konserwacja kolejnych drzwi od strony północnej oraz odnowienie ołtarza z wizerunkiem Matki Bożej Skalbmierskiej z końca XVII wieku.