Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wspólnie z członkami Klubu Seniora odkrywali żydowskie Skarżysko. Projekt był prowadzony we współpracy z warszawskim Stowarzyszeniem Pracowania Etnograficzna.
Uczestnicy zajęć za pomocą badań etnograficznych przez dwa miesiące szukali żydowskich śladów w mieście. Młodzież prowadziła rozmowy z członkami Klubu Seniora. Na podstawie ich wspomnień przygotowane zostały plansze, prezentowane na wystawie.
Justyna Orlikowska ze Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna, która prowadziła zajęcia, zaznaczyła, że celem projektu nie jest przekazywanie encyklopedycznej wiedzy.
Jednym z młodych badaczy jest Jakub Wężyk dodaje, że praca w projekcie była bardzo poruszająca. Przypomniał historię swojego rozmówcy, który opowiadał mu o przyjacielu z dzieciństwa, który był Żydem. Przed rozstaniem w czasie wojny od jego rodziców dostał na pamiątkę siedmioramienny świecznik, który przechowuje do dziś. Niestety, wojna zabrała tamtą rodzinę, ale jej historia została opisana przez uczniów I LO.
Tadeusz Sikora, historyk, opowiadał młodzieży o losach Żydów w czasie II wojny światowej i ich przymusowej, niewolniczej pracy w Hasagu, przedsiębiorstwie działającym na terenie miasta. Życie straciło w nim około 35 tys. Żydów.
W zajęcia zaangażowało się 37 uczniów i kilkunastu seniorów.