Inicjatywa, organizowana przez Instytut Myśli Schumana, ma zachęcać opolan do zaproszenia cudzoziemców pozostających na święta w regionie do biesiadowania przy wspólnym stole.
– W ubiegłym roku w akcji wzięło udział około 50 cudzoziemców. Nasza inicjatywa cały czas się rozwija – mówi Ks. prof. Stanisław Rabiej, organizator akcji „Święta bez granic”. – Mieliśmy bardzo szeroki wachlarz krajów, z których pochodzili uczestnicy akcji w Opolu. Było sporo przedstawicieli z Kazachstanu, Ukrainy, także z pobliskich krajów jak Słowacja, czy Niemcy, którzy zdecydowali się tutaj zostać i spędzić święta Bożego Narodzenia. Próbujemy tą akcję wprowadzać w nasz pejzaż województwa, naszego środowiska. I to ma dobry oddźwięk, bo wiele rodzin chce mieć na swoich świętach w tym symbolicznym wolnym miejscu kogoś, kto czułby się samotny w ten wigilijny wieczór.
– W planach mamy ponownie zorganizowanie spotkania dla 200 opolskich studentów cudzoziemców – mówi Ryszard Krzyżkowski, wiceprezes Instytutu Myśli Schumana. – Po prostu będą się łamać opłatkiem, ale wtedy dostaną też propozycję, że mogą zgłosić chęć, że chcą być gdzieś w polskim domu na wigilię. O to nam chodzi, żeby powstawały te relacje, żeby ci cudzoziemcy lepiej znali naszą tradycję, naszą kulturę, religię, ale żeby mieli relację z nami, bo to pomoże im się tu czuć lepiej, zasymilować, nie będą tworzyć jakiś swoich zamkniętych enklaw.
Instytut Myśli Szumana oprócz tego, że zaprasza polskie rodziny do ugoszczenia cudzoziemców podczas świąt, wychodzi także z inicjatywą „Święta bez granic w hotelach”. Opolanie, którzy chcieliby przyjąć cudzoziemców na wigilię w swoich domach, mogą rejestrować się za pośrednictwem strony www.wigiliabezgranic.com.