„Zygmunt Wasilewski – Stefan Żeromski. Korespondencja wzajemna” - to tytuł nowej wystawy czasowej w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Ekspozycja została otwarta w czwartek, a dziś będzie można ją zwiedzać z wybitnym znawcą życia i twórczości autora „Przedwiośnia” – profesorem Zdzisławem Jerzym Adamczykiem.
Zygmunt Wasilewski to niezwykle ciekawa, choć mało znana postać. Urodził się w 1865 roku w Siekiernie koło Bodzentyna. Był politykiem i człowiekiem niezwykle czynnym na wielu polach: etnografem, bibliotekarzem, krytykiem literackim, historykiem literatury, publicystą, autorem rodzinnych wspomnień, a przede wszystkim dziennikarzem.
Jak dodaje Sylwia Zacharz, kurator wystawy, przez wiele lat blisko współpracował ze Stefanem Żeromskim, był jednym z kilku kolegów szkolnych pisarza, z którymi przebywał w stałym kontakcie przez całe życie. Te relacje znalazły odzwierciedlenie w korespondencji.
– Ale nie o samą korespondencję chodzi, ale o to, co się w niej znalazło, czyli o pewien obraz, pokazujący tło historyczne, społeczne. Dowiadujemy się wielu rzeczy prywatnych, jeśli chodzi o znajomość obu panów – zaznacza.
Wystawie towarzyszy wydawnictwo pod tytułem: „Zygmunt Wasilewski – Stefan Żeromski. Korespondencja wzajemna (1890-1925)”, którego autorem jest Zdzisław Jerzy Adamczyk, badacz życia i twórczości pisarza. Profesor dziś będzie oprowadzał po wystawie. Nie tylko przybliży postać Wasilewskiego, ale opowie też, jakie relacje łączyły go z Żeromskim, jak również, co skrywają listy pisane przez obu bohaterów ekspozycji. Początek spotkania o godzinie 12.00.