W Sandomierzu odbyły się warsztaty pisania ikon. Zorganizowała je parafia prawosławna znajdująca się w tym mieście.
Uczestnicy warsztatów siedzieli przy wspólnym stole, na którym porozkładane były pędzle i farby. Sztuki pisania ikon, uczyli się pod okiem mistrza Jana Grigoruka, który powiedział, że ikonografia stosuje najstarsze techniki malarstwa, których do dziś niezmiennie używa człowiek od 2 tysięcy lat.
– Sprawdzonymi technikami jest sucha, bądź mokra tempera, która okazała się najlepszym sposobem wyrażenia wiary i teologii. Także pod względem artystycznym ikony są wyjątkowe. Jest to przykład sztuki, która mimo upływu wieków i zmieniających się trendów, pozostaje taka sama co świadczy o niezmienności naszej wiary – dodał Jan Grigoruk.
Osoby biorące udział w warsztatach pisania ikon w swoich wypowiedziach podkreślają, że dla nich jest to głębokie, duchowe przeżycie, kontakt z Bogiem i modlitwa.
Ksiądz Marcin Chyl, proboszcz parafii prawosławnej w Sandomierzu podkreślił znaczenie ikony.
– Jest to nieodłączny element naszej wiary. Bez tego kościół prawosławny nie funkcjonuje. Ikony czcimy i będziemy czcić, tak jak relikwie świętych, ponieważ dzięki ikonom otwiera nam się okno duchowe, pogłębia się nasza wiara – dodał ks. Marcin Chyl.
Parafia prawosławna w Sandomierzu zorganizowała warsztaty pisania ikon po raz drugi. Po raz pierwszy odbyły się rok temu.