Państwowa Inspekcja Pracy przyznała nagrody firmom i przedsiębiorcom, wykazującym się skuteczną prewencją w swoich zakładach. Uroczystość odbyła się w Muzeum Narodowym w Kielcach.
Celem konkursu jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa oraz inspirowanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych miejsc zatrudnienia. W 2019 roku w programach prewencyjnych organizowanych przez PIP w naszym województwie wzięło udział ponad 4 tys. podmiotów.
Laureatem pierwszego miejsca w kategorii „Bezpieczny zakład zatrudniający do 50 pracowników” zostało przedsiębiorstwo „Pa-Drew” z Końskich, zajmujące się produkcją mebli. Jego właściciel Paweł Fąfar przyznaje, że w tej branży praca maszyny i człowieka jest powiązana i dlatego ważne jest, aby wyposażenie zakładu było nowoczesne i bezpieczne.
– Zakład prowadzę od 20 lat, cały czas idziemy do przodu w prowadzeniu nowych rozwiązań, nowych parków maszynowych, dzięki czemu są one wydajne i bezpieczne – stwierdził Paweł Fąfara.
Nagroda powędrowała także między innymi do Wytwórczej Spółdzielni Pracy „Społem” z Kielc. Grzegorz Feliksiak, kierownik działu marketingu w „Społem” powiedział, że inspekcja doceniła długofalowy proces rozwoju bezpieczeństwa i higieny pracy, między innymi w zakresie produkcji popularnego majonezu.
– W oczach PIP szczególne uznanie znalazła troska o bezpieczeństwo i unowocześnianie linii produkcyjnej sztandarowego produktu naszej firmy, czyli Majonezu Kieleckiego. Proszę sobie wyobrazić górę wysokości Rysów – gdyby ustawić wszystkie słoiki jeden na drugim, to takich gór rocznie powstałoby około 1000. Ewentualnie moglibyśmy ułożyć linię z Kielc do Lizbony. Rozwijamy także zaplecze socjalne – dodatkowe pakiety zdrowotne, zapewniamy pomoc pracownikom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej – powiedział Grzegorz Feliksiak.
Adam Derza, okręgowy inspektor pracy w Kielcach mówi, że przed instytucją stoi wiele wyzwań. Są one związane z rewolucją technologiczną.
– Robotyzacja, automatyzacja i nanotechnologie, czy sztuczna inteligencja to pod kątem zagrożeń będzie dla nas kolejne wyzwanie. Poza tym napływ pracowników z zagranicy. Cudzoziemców na rynku polskim przybywa, są to osoby z całego świata. Do zadań inspekcji należy ocena legalności ich pobytów, ale także ich bezpieczeństwa w pracy, między innymi poprzez zapewnienie dostępu do informacji. Zdarza się, że pracownik mówi w innym języku, a dokumentacja techniczna poszczególnych maszyn jest przygotowana po polsku – to rodzi kolejne zagrożenia – powiedział Adam Derza.
Nagroda w kategorii „Buduj bezpieczniej” powędrowało do firmy Budimex wykonującej remont dworca autobusowego w Kielcach.
Piątkowa uroczystość była związana z podsumowaniem obchodów 100-lecia istnienia Państwowej Inspekcji Pracy w Polsce.