Czym są leki przeciwzakrzepowe, które osoby powinny je przyjmować, jakie są skutki uboczne przyjmowania tych lekarstw, czy co zrobić, gdy podczas stosowania leków przeciw zakrzepowych leci krew z nosa?
Na te pytania w „Czasie dla zdrowia” odpowiadała dr n. med. Iwona Gorczyca z I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.
– Pani doktor, czy wszystkie leki rozrzedzające krew są takie same?
Zdecydowanie nie. Najprościej leki rozrzedzające krew możemy podzielić na dwie grupy. To leki przeciwpłytkowe i te leki, które działają na osoczowe czynniki krzepnięcia. One są zupełnie różne, nie można ich traktować tak samo.
– W jakich chorobach są one wskazane?
Leki przeciwpłytkowe mają zastosowanie u pacjentów z chorobą naczyniową, czyli po zawale, udarze, po plastykach naczyń wieńcowych, po plastykach naczyń szyjnych. Natomiast leki przeciwkrzepliwe mają zastosowanie u chorych z migotaniem przedsionków, po zatorowości płucnej, po zatorach obwodowych.
– Czy powinniśmy brać te leki profilaktycznie?
Profilaktyka kiedyś była dedykowana dla bardzo dużej liczby chorych. W tej chwili jest ona bardzo ograniczona. Znane są wyniki badań, które mówią, że profilaktyczne stosowanie powszechnie znanego kwasu acetylosalicylowego w szczególnych grupach chorych (np. u osób w podeszłym wieku) jest wręcz szkodliwe. Profilaktykę stosujemy tylko u pacjentów bardzo zagrożonych zawałem serca bądź udarem. Niektóre z leków przeciwzakrzepowych można co prawda kupić w aptece bez recepty, ale one dedykowane są dla pacjentów obciążonych wysokim ryzykiem zawału i udaru. To są osoby, które nie miały zawału, czy plastyki naczyń wieńcowych, ale mają liczne czynniki ryzyka (np. cukrzyca, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, czy obciążony wywiad rodzinny). Zawsze jednak decyzję o przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych powinno się podjąć po konsultacji z lekarzem.
– Co zrobić, gdy podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych leci nam krew z nosa?
To działanie niepożądane w stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Jest to objaw, który wzbudza u osób lekami rozrzedzającymi krew bardzo duży niepokój. Natomiast wszystko zależy od tego jaki lek stosujemy i w jakim wskazaniu. Jeżeli jest to samowolnie zaordynowany lek przeciwpłytkowy powszechnie dostępny w sprzedaży nie aptecznej, należałoby go odstawić. Z kolei jeżeli jest to lek stosowany na zlecenie lekarza w poważnym schorzeniu (chociażby po wszczepieniu sztucznej zastawki serca), wówczas każdą decyzję o odstawieniu leku należy skonsultować z lekarzem. W przypadku krwawienia z nosa należy się także skonsultować z laryngologiem, bo okazuje się najczęściej to krwawienie występuje z powodu powierzchownie położonych naczyń krwionośnych. Zdarza się, że czasem niewielki zabiegi laryngologiczny ten problem rozwiązuje. Zawsze też warto zadać sobie pytanie, czy krwawienie z nosa jest dla nas groźne. Rzadko kiedy tak jest. Natomiast odstawienie leku przeciwzakrzepowego może być groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia chorego.
Część pierwsza:
Część druga: