70 tysięcy osób uczestniczyło w tym roku w koncertach i innych wydarzeniach artystycznych w kieleckim amfiteatrze Kadzielnia. Stał się on jedną z największych atrakcji turystycznych Kielc także dzięki inwestycjom, które udało się zrealizować. Powstała ścieżka edukacyjna, wodospad oraz możliwość skorzystania z tyrolki.
Rekordowym zainteresowaniem cieszyły się w tym roku również jaskinie na Kadzielni, które odwiedziło 24 tysiące turystów.
Jak mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji Geopark Kielce, dzięki położeniu amfiteatru w centrum miasta, niemal każda grupa turystów rozpoczyna zwiedzanie Kielc właśnie od Kadzielni.
– Obiekt wart jest odwiedzenia przede wszystkim z uwagi na unikatowy krajobraz. Turystów kuszą też takie atrakcje, jak podziemna trasa turystyczna, amfiteatr, czy trasa edukacyjna, dzięki której Skałkę Geologów możemy oglądać w zasadzie ze wszystkich stron – wymienia Michał Poros.
Z kolei Centrum Edukacji Geologicznej Geopark Kielce odwiedziło 19 tysięcy turystów. Michał Poros podkreśla, że to dużo zważywszy na fakt, że przez większą część roku z powodu modernizacji ze zwiedzania była wyłączona ekspozycja stała. Nowa wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem.
– Zachowaliśmy wprawdzie scenariusz zwiedzania, ale zmieniona została scenografia, dodane elementy interaktywne. W kinie 5D turyści obejrzą nowy film. Ponadto powstał Geologiczny Ogród Doświadczeń, czyli rodzaj edukacyjnego placu zabaw łączącego zabawę z naukami o Ziemi – mówi Michał Poros.
Wizytę w Centrum Geoedukacji turyści często łączą ze spacerem po unikatowym kamieniołomie Wietrznia.
Ogród Botaniczny w Kielcach – w okresie od kwietnia do października tego roku – odwiedziło natomiast 30 tysięcy osób. To dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się szczególnie cykliczne imprezy z okazji Dnia Dziecka i Święta Kielc. Oba te wydarzenia zgromadziły po ok. 6-7 tys. zwiedzających.
Jak mówi Katarzyna Socha, kierownik Ogrodu Botanicznego w Kielcach, ogród z roku na rok zmienia się oferując dodatkowe atrakcje.
– Prowadzonych było szereg prac ogrodniczych, związanych z zagospodarowaniem poszczególnych działów. Pojawił się centralny plac trawiasty, gdzie odbywały się różnego rodzaju imprezy. Ponadto zwiedzający, spoglądając przez ogrodzenie mogli cały czas uczestniczyć w pracach budowlanych i śledzić ich postęp. Powstał również ogródek hortiterapeutyczny, który w przyszłości będzie służył do edukacji osób z różnymi niepełnosprawnościami – wymienia Katarzyna Socha.
W przyszłym roku planowane jest już oddanie całego ogrodu, a na przestrzeni 10 hektarów każdy znajdzie coś dla siebie.
– Pojawią się trzy duże zbiorniki wodne z kaskadą spływająca z alpinarium do jednego z małych zbiorniczków. Pomiędzy zbiornikami przejdziemy po specjalnych kładkach, dzięki czemu będzie można z bliska przyjrzeć się roślinom wodnym – wylicza Katarzyna Socha, dodając, że jedną z największych atrakcji będzie tzw. odsłonięcie geologiczne, czyli zaczątki jaskiń, które na terenie ogrodu się pojawiły.
W przyszłym roku w Ogrodzie Botanicznym planowane jest zorganizowanie szeregu cyklicznych imprez ze Świętem Róż na czele.