Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w jakiej kolejności pojazdy powinny opuścić skrzyżowanie, gdy nie działa sygnalizacja świetlna. Między innymi na te pytania musieli odpowiedzieć 10- i 11-latkowie ze wszystkich powiatów województwa świętokrzyskiego. W Targach Kielce odbył się bowiem finał akcji „Bezpieczeństwo na piątkę”.
Joanna Żelezik z Komendy Wojewódzkiej Policji informuje, że w szranki stanęło ponad 300 uczniów. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się z pytaniami związanymi m.in. z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także z bezpieczeństwem w rolnictwie. Policjantka dodaje, że dzieci musiały przygotowywać się do testów także w domu, gdzie pomagali im rodzice.
– Taka współpraca międzypokoleniowa jest potrzebna. Opiekunowie ucząc się wspólnie ze swoimi pociechami zapewne przypomnieli sobie wiele rzeczy, o których na przestrzeni laty mogli już zapomnieć – dodaje.
Potwierdzają to młodzi ludzie, dodając że dzięki zdobytym umiejętnościom, widzą jakie błędy popełniają dorośli. Dawid Kułaga ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach twierdzi, że warto przypominać rodzicom o tym, że podczas jazdy na rowerze należy mieć założony kask na głowie, a także że nie można jeździć z nadmierną prędkością, ponieważ może to doprowadzić do wypadku.
Uczestnicy zmierzyli się także z rowerowym torem jazdy, a także ze specjalnym zadaniem przygotowanym przez świętokrzyskich strażaków. Dzieci w zadymionym namiocie musiały znaleźć wskazane przez ratowników przedmioty – informuje brygadier Szymon Górski, który podczas olimpiady reprezentował Państwową Straż Pożarną.
– To dym teatralny, więc jest bezpieczny. Dzieci doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Przed wejściem do namiotu dokładnie omawiamy zadanie, aby uczestnicy mogli je prawidłowo wykonać. Najgorsze co może im przeszkodzić w jego wykonaniu, to wpadnięcie w panikę – dodał.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach. W trakcie zmagań, drużyny wspomagali koleżanki i koledzy ze szkół.