Współpraca między samorządami, wykorzystywanie przestrzeni w aglomeracjach i walka z zanieczyszczeniami to główne tematy tegorocznego 2. Kongresu Polityki Miejskiej w Kielcach.
– W rozwiązywaniu lokalnych problemów najważniejsza jest współpraca – stwierdził Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura Miast Polskich.
Zdaniem eksperta miasta wiele lat temu przestały być samotnymi wyspami, a kluczem do skutecznego rozwoju każdego regionu jest umiejętność działania we współpracy z mniejszymi miastami lub ościennymi gminami.
Zainteresowanie innych miast zdobył kielecki projekt SmartCity, ale nie obyło się bez słów krytyki względem stolicy regionu świętokrzyskiego. Prelegenci zwrócili m.in. uwagę na jedną z najniższych w kraju skuteczność w pozyskiwaniu i wykorzystywaniu przez Kielce ogólnopolskich funduszy unijnych przypadających aglomeracjom miejskim.
Z tymi wnioskami zgadza się prezydent Kielc Bogdan Wenta, który zaznacza, że zdobywanie funduszy na rozwój i umiejętna współpraca między miastami jest kluczowa jeśli chodzi o funkcjonowanie i rozwój stolicy regionu.
Jak stwierdził kielecki radny Zdzisław Łakomiec z PiS odpowiedzią jest bardziej radykalne podejście do podejmowania kolejnych kroków. Jak mówi Kielce powinny nauczyć się iść za ciosem.
Radna Agata Wojda zwraca przede wszystkim uwagę na doświadczenia innych miast, zarówno te udane, jak i porażki, z których Kielce mogłyby się wiele nauczyć. Szczególnie ważny jest problem smogu w mieście i tego, jakie kroki miasto powinno powziąć, aby mu zaradzić.
Kongres Polityki Miejskiej potrwa do jutra. Następnie, w sobotę i niedzielę, odbędzie się Hackathon, czyli maraton programowania, podczas którego młodzi informatycy wykorzystując otwarte dane miasta Kielce będą tworzyć aplikacje mobilne i webowe, które poprawią jakość życia w naszym mieście.