Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie pomoże szkołom w tworzeniu ogrodów. Placówki zainteresowane udziałem w pilotażowym projekcie mogą już słać zgłoszenia. Pierwsze zieleńce powstaną wiosną na terenie 18 wybranych szkół.
– Będziemy pierwszym miastem w Polsce, które będzie miało tego typu program. Zaczynamy pilotażem – powiedziała dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa, Ewa Całus na briefingu w środę.
Podobny program realizują już brytyjskie szkoły. W Krakowie koordynatorem projektu ma być dr Bożena Szewczyk-Taranek, która na co dzień zajmuje się hortiterapią, czyli terapią poprzez pracę w ogrodzie.
– Wiem, że w szkołach jest lęk przed wyjściem w teren, bo nikt nie wie, jak ten teren ogarnąć. My w tym pomożemy – dodaje.
Z kolei dyrektor ZZM Piotr Kempf podkreślił, że organizatorzy chcieliby pomóc szkołom rozwijać u dzieci zainteresowanie uprawą ziemi.
– Podczas różnych akcji widzimy, że ludzie chętnie garną się do tego, ale często brakuje im możliwości – dodał.
W przyszkolnych ogrodach miałyby też odbywać się lekcje. Chodzi o to, by oderwać dzieci od smartfonów i nauczyć kontaktu z naturą.
– Są ewidentne przykłady naukowe na to, że dziecko podczas pracy w ogrodzie lepiej się koncentruje. Jest mu lepiej przyjąć wiedzę, np. z czego składa się chmura, co to jest fotosynteza – podkreśla dr Bożena Szewczyk-Taranek.
O tym, że takie zajęcia mają sens przekonuje z kolei Teresa Stolarczyk-Michałowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Krakowie, gdzie już działa tzw. antysmogowy ogródek.
– W naszym ogródku odbywają się nawet lekcje fizyki i geografii. Dzieci mają to do siebie, że ich koncentracja kończy się po 15-20 minutach. Potem musi być też jakieś rozluźnienie. Dzieci uwielbiają zajęcia w terenie, z doświadczeniami, gdzie mogą coś dotknąć, poczuć, zobaczyć – tłumaczy wicedyrektor.
Dyrektor ZZM przyznał, że liczy na inicjatywę i pomysłowość szkół. ZZM zapewni placówkom to, co do założenia ogrodu jest niezbędne, np. nasiona, narzędzia, ale też pomoże w przygotowaniu ziemi pod uprawę.
Selekcji 18 szkół ZZM z urzędem miasta dokona w styczniu i lutym, by wiosną mogły powstawać pierwsze ogrody. Do projektu „Ogród z klasą” szkoły wybrane zostaną na podstawie dotychczasowej aktywności i udziału w projektach miejskich, np. szkoły uczestniczące wielokrotnie w takich projektach będą miały mniejsze szanse niż te placówki, które nie angażowały się wcześniej w akcje miasta.