Kilkunastometrową biało-czerwoną flagę niesiono ulicami Koprzywnicy z okazji Święta Niepodległości. Takie wydarzenie odbyło się po raz pierwszy.
Flagę nieśli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych, trzymając ją za specjalne uchwyty doszyte do materiału. Mieszkanki Koprzywnicy: pani Agnieszka i pani Maria mówiły naszej reporterce, że to cenna inicjatywa, ponieważ podkreśla polskość.
– Widok biało-czerwonej flagi zawsze jest szczególny, to nasz narodowy symbol i duma – dodały kobiety.
Pierwsza część przemarszu z flagą rozpoczęła się w rynku Koprzywnicy. Zebrani poszli do kościoła św. Floriana, gdzie odbyła się msza za Ojczyznę. Kolumnę prowadziła miejscowa orkiestra dęta.
W uroczystościach wzięli udział: władze miasta, radni, mieszkańcy oraz przedstawiciele służb mundurowych. Po mszy zebrani udali się przed Mur Straceń upamiętniający ofiary II wojny światowej.
W przemówieniu okolicznościowym burmistrz Koprzywnicy Aleksandra Klubińska mówiła o wartości wolności wywalczonej krwią Polaków.
– Nasza obecność tu i teraz, w tym szczególnym miejscu jest niezwykle wymowna i bezcenna. Świadczy o naszej pamięci o tych, którzy ginęli w powstaniach oraz tych, którzy nie wrócili z I i II wojny światowej. Mu musimy być przykładem dla kolejnych pokoleń, aby również pamiętały o tamtych wydarzeniach – dodała burmistrz.
Przy Murze Straceń odbył się apel poległych. Wojsko Polskie oddało salwę honorową. Na zakończenie przy tablicach pamiątkowych złożono wiązanki kwiatów.
Dzień wcześniej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Koprzywnicy odbył się koncert patriotyczny. Ze specjalnym programem niepodległościowym wystąpili uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych, zespół „Powiślanie” oraz „Soul Sanok”.