Pięć osób i jedno stowarzyszenie otrzymały odznaczenie „Świadek Historii”. To honorowe wyróżnienie, ustanowione w 2009 roku zarządzeniem prezesa IPN i przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej.
Odznaczenie otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii narodu polskiego, zaangażowane w pielęgnowanie polskiej pamięci historycznej, dbające o zachowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o historii najnowszej naszego kraju. Gala wręczenia odznaczeń odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.
Jak mówi wiceprezes IPN Mateusz Szpytma, bez osób i instytucji wyróżnionych tytułem „Świadków Historii” upamiętnianie i kultywowanie pamięci o polskich bohaterach byłoby niezwykle utrudnione.
– Dlatego chcemy wspierać takie osoby i instytucje. A tych, z którymi ta współpraca jest najdłuższa i najbardziej owocna chcemy nagrodzić poprzez wręczanie tytułów „Świadka Historii” – wyjaśnia.
Wyróżnienie z rąk wiceprezesa IPN odebrała między innymi Jolanta Kulińska, wiceprezes Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska, która stwierdziła, że otrzymane odznaczenie to dla niej duże zaskoczenie.
– Nie przypuszczałam, że ktoś dostrzeże to, co robię i będzie to dla niego ważne, aby nominować mnie do tego wyróżnienia. Jednak każde słowa, które świadczą o tym, że starania o propagowanie dążenia do prawdy na temat zbrodni katyńskiej, jakie kultywuje nasze stowarzyszenie są dostrzegane, to daje powód do zadowolenia – mówi Jolanta Kulińska.
Profesor Urszula Oettingen, historyk Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, która również otrzymała wyróżnienie przyznane przez IPN, stwierdziła, że traktuje tę nagrodę jako zwieńczenie trzydziestoletniej działalności na rzecz m.in. kultywowania i utrwalania pamięci historycznej.
– To wyróżnienie dla mnie, ale myślę, że należy się ono wszystkim tym, z którymi współpracuje, a także osobom, które pomagają i pomagały mi w tych działaniach przez ostatnie kilkadziesiąt lat. To między innymi kwestia renowacji zabytków cmentarzy kieleckich, czy projekty dotyczące renowacji i odbudowy miejsc pamięci narodowej na Kielecczyźnie – zaznacza.
Dorota Koczwańska-Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że „Świadek Historii” to nagroda regionalna, mająca uhonorować osoby, które zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest dbałość o prawdę historyczną swoich małych ojczyzn.
– Historia regionalna składa się na całość historii naszego kraju, bez której nie moglibyśmy w pełni zrozumieć naszej przeszłości – zaznacza.
W uroczystości wziął udział między innymi senator Krzysztof Słoń, który stwierdził, że osoby uhonorowane tym odznaczeniem dają niezwykłe świadectwo swojego patriotyzmu.
– „Świadek Historii” to osoba o szczególnych zasługach dla naszej historii, kultywowania etosu naszego narodu. Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy ten tytuł uzyskują, a jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że wśród nas jest wiele osób, które zasługują na to wyróżnienie – stwierdził.
W gali wręczenia odznaczeń „Świadek Historii” IPN wzięli także udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek i poseł Maria Zuba. Ceremonię uświetnił koncert „Lata dwudzieste, lata trzydzieste… Pokolenie Niepodległej”, prezentujący szlagiery II RP w jazzowych aranżacjach w wykonaniu zespołu Go!band.
Tytułem „Świadka Historii” zostali wyróżnieni także prof. dr hab. Adrienne Körmendy – konsul generalny Węgier w Krakowie, dr Janusz Baster – zajmujący się popularyzowaniem wiedzy o konspiracji w czasach okupacji hitlerowskiej, o. Jerzy Pająk – kapucyn, kapelan Związku Sybiraków i Związku Żołnierzy AK oraz krakowskie stowarzyszenie NZS 1980.
Organizatorami wydarzenia były delegatura IPN w Kielcach i oddział IPN w Krakowie.