70-lecie istnienia świętuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu w powiecie pińczowskim. Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowym kościele. Od 1 stycznia 2008 roku szkoła podlega Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Szymon Giżyński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił, że placówka ta ma do spełnienia wielką misję. Jak dodał, rolnictwo to jest najważniejsza gałąź gospodarki na najbliższe stulecie.
– Dziś widzimy ogromną różnicę w porównaniu z tym co było 10, 20, a nawet 30 lat temu. Wszystko wskazuje na to, że to może być jedno z centralnych miejsc naszej strategii rozwoju polskiej wsi – podkreśla.
Anna Lach, dyrektor placówki nie kryje zadowolenia, że mimo różnych tendencji szkoła przetrwała. Jak podkreśliła, szkoła w ostatnich latach została zmodernizowana. Wybudowano nowe pomieszczenia do praktycznej nauki zawodu w zawodzie technik rolnik. Zakupiono nowoczesny sprzęt w postaci kombajnu zbożowego, a także siewnik pneumatyczny punktowy do siewu kukurydzy. Również baza sportowa została poszerzona o boisko wielofunkcyjne.
– Mamy piękną, wyremontowaną salę gimnastyczną, salę do fitness. Na 70-lecie otrzymaliśmy także prezent od ministra rolnictwa w postaci czterech urządzeń do ćwiczeń – zaznacza dyrektorka.
Kazimiera Gad-Kowalska przepracowała w placówce 44 lata. Jak zaznacza, jej bujny rozwój nastąpił w drugiej połowie lat 70 XX wieku. Wówczas, jak zauważyła był duży przyrost naturalny. Ponadto jak dodaje, na przestrzeni 70 lat funkcjonowania szkoły, placówką zarządzało 12 dyrektorów, sama współpracowała z 10.
– Wielu absolwentów skończyło studia, są to pracownicy, nauczyciele, lekarze. Jest wiele osób, które zaczynały tu karierę zawodową i tutaj ją kończyli – dodała Kazimiera Gad-Kowalska.
Cezary Matusz, jeden z absolwentów placówki zaznacza, że na przestrzeni trzech lat diametralnie zmienił się wystrój szkoły. Są nowe łazienki, podłoga, nowe drzwi. Jak dodaje jest estetyczniej, przyjemniej dla oka.
– Nowe maszyny, 60 hektarów dobrej klasy pola – to wszystko jest na plus. Jestem zachwycony i cieszę się, że młodzi ludzie mają większe możliwości praktycznej nauki – zaznacza absolwent.
Szkoła kształci na kierunkach: technik rolnik, technik agrobiznesu oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. Zajmuje się także organizacją kursów dla osób dorosłych. W placówce działa Klub Honorowych Dawców Krwi, funkcjonuje także wolontariat, który organizuje różne akcje charytatywne.
Obecnie, w technikum nauka trwa cztery lata, kończy się maturą oraz egzaminem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe, po którym uczeń otrzymuje tytuł technika-rolnika.
Historia szkoły rolniczej w Chrobrzu, podobnie jak i całej oświaty rolniczej w powojennej Polsce rozpoczęła się zaraz po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej. W 1947 roku szkole nadano imię Armii Ludowej. Jednocześnie wmurowano w budynku pałacu na parterze tablicę poświęconą pamięci bojowników poległych w walce o wyzwolenie Ojczyzny. Dwa lata później przekształcono Uniwersytet Ludowy w Liceum Spółdzielcze. W 1952 roku nastąpiło przekształcenie Liceum Rolniczo-Spółdzielczego w Technikum Rolnicze.
Od roku 1958 okres nauczania w Technikum Rolniczym przedłużono do lat pięciu. W 1964 roku Technikum Rolnicze ustępuje miejsca Technikum Hodowlanemu, jednemu z nielicznych w kraju. Od stycznia 1977 roku Zespół Szkół Rolniczych powołano decyzją ówczesnego wówczas wojewody kieleckiego. Po reformie edukacji, Zespół Szkół Rolniczych w Chrobrzu otrzymał nazwę szkoły rolniczej.
Od 1 września 2009 roku nosi nazwę: Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Bolesława Chrobrego w Chrobrzu.