Profesor Jacek Wilczyński z Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otrzymał grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na prawie 2,5 mln zł. Za te pieniądze planuje rozszerzyć swoje badania wad postaw u dzieci. Jak tłumaczy, pomoże w tym nowoczesny zestaw urządzeń do kompleksowej diagnostyki wad postawy ciała i skolioz u dzieci, który zamierza kupić dzięki funduszom z grantu.
– To system dziesięciu urządzeń, które analizują szereg różnych czynników, na przykład układ kręgosłupa, chód, napięcie mięśniowe. Diagnozować będziemy cały system posturalny. Dotyczy to również zaburzeń równowagi – mówi profesor Jacek Wilczyński.
System będzie służył również w dydaktyce. Szkolić się na nim będą studenci kierunków medycznych UJK.
Profesor Jacek Wilczyński w ciągu ostatnich kilku lat przebadał około 5 tys. dzieci z Kielc. Te badania będą kontynuowane, ale już w szerszym zakresie. Jak mówi naukowiec, co drugie dziecko ma problemy z postawą.
– Jeżeli chodzi o skoliozy, to odsetek chorób jest taki sam, jak w krajach Unii Europejskiej, czyli sięga około 3 proc. Natomiast dużo gorzej jest, jeżeli chodzi o postawy skoliotyczne. Tu odsetek sięga aż 50 proc. przebadanych dzieci – tłumaczy profesor Jacek Wilczyński.
Postawa skoliotyczna wiąże się z asymetrią ciała i bez odpowiedniej rehabilitacji może przerodzić się w pełną skoliozę.
Za problemy z postawą odpowiada głównie fakt, że dzieci mają zbyt mało ruchu. Poza tym nie pomaga zły sposób siedzenia najmłodszych.
– Praca nad tym, żeby dziecko wyprostować i pozbyć się złych nawyków może trwać nawet 2 lata – podkreśla profesor Wilczyński.
Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup zestawu urządzeń do badań wad postawy. Aparatura powinna trafić do Uniwersytetu Jana Kochanowskiego najpóźniej w styczniu przyszłego roku.