Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wstępnie zainteresowane są propozycją współprowadzenia Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tak twierdzi Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki.
Jak mówi, marszałek województwa zaproponował powołanie wspólnego zespołu, w którym pracowaliby przedstawiciele urzędu marszałkowskiego, starostwa i muzeum. Podczas tych spotkań mogłyby zostać wypracowane pomysły dotyczące współfinansowania i pomocy w prowadzeniu wpisanych na listę UNESCO Krzemionek. Według Andrzeja Jabłońskiego, to dobry sygnał, ponieważ zadłużone starostwo nie będzie w stanie pomóc swojej jednostce.
– UNESCO nałożyło rekomendacje dotyczące m.in. utworzenia parku kulturowego, prowadzenia badań i publikacji i to wymaga choćby zwiększenia zatrudnienia o ok. 7 osób, czyli zwiększają się wymagania materialne – informuje Andrzej Jabłoński.
Jak dodał, wstępnie wyliczone zostały potrzeby związane z realizacją zadań wyznaczonych przez Komitet Światowy Dziedzictwa UNESCO. Przedstawiono je także Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które o szczegóły poprosiło.
– Dzisiaj wydatki muzeum są na poziomie 2 mln zł. To dotacja starostwa i udział własny placówki. Tę kwotę trzeba powiększać o około mln złotych, aby móc realizować tylko zadania wynikające z rekomendacji UNESCO – mówi Andrzej Jabłoński.
Kopalnia krzemienia pasiastego jest jednym z obiektów zarządzanych przez Muzeum Historyczno-Archeologiczne. Drugim jest Pałac Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO Krzemionki zostały wpisane w lipcu tego roku. Najbliższe spotkanie w tej sprawie odbędzie się w piątek w urzędzie marszałkowskim.