76 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję „Erntefest” (Dożynki). W jej trakcie w obozach na Lubelszczyźnie zamordowano około 42 tys. Żydów.
– To była masakra i jeden z najtragiczniejszych dni II wojny światowej – mówi kierownik działu edukacji w Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Jolanta Laskowska.
– W zdecydowanej większości byli to polscy Żydzi, nasi rodacy, sąsiedzi – ludzie, obok których lublinianie mieszkali. Pochodzili z regionu, robili razem zakupy, pewnie spotykali się w sklepach lub po prostu żeby porozmawiać.
W obozie na Majdanku 3 listopada 1943 roku zastrzelono 18 tys. osób. Do egzekucji doszło także w obozie pracy w Trawnikach, gdzie zamordowano ok. 10 tys. osób i w obozie pracy w Poniatowej, gdzie rozstrzelano ok. 14 tys. Żydów.
W Państwowym Muzeum na Majdanku upamiętniono wszystkie ofiary niemieckiej zbrodni.
– Nie mogło nas tu zabraknąć – mówią uczestnicy uroczystości. – Jeżeli będziemy kultywować tę pamięć, z pewnością czegoś to nas nauczy w przyszłości – zaznaczają.
Uczestnicy obchodów na terenie Muzeum na Majdanku w Lublinie zapalili znicze i złożyli kwiaty.
Akcja „Erntefest” była częścią większej akcji „Reinhard”, prowadzonej przez Niemców od wiosny 1942 do listopada 1943 roku. Łącznie w ramach akcji „Reinhard” zamordowano blisko 2 mln Żydów.