Sopot przystępuje do testów nowoczesnego systemu zdalnej opieki, w czasie których grupa 30 seniorów otrzyma tablety z aplikacją dla osób starszych. Aplikacja KWIDO umożliwi im kontakt ze zdalnymi opiekunami, będzie stymulowała ich mózgi za pomocą specjalnych gier, a także zbierała dane, które szybciej pozwolą wykryć demencję.
– Z tak zaawansowanego systemu jeszcze w Polsce nikt nie korzysta – zapewniają sopoccy urzędnicy oraz przedstawiciele zaangażowanych w przedsięwzięcie firm. Działanie KWIDO można było poznać w czasie spotkania w Urzędzie Miasta Sopotu.
GRY DLA SENIORÓW
– Użytkownik korzystający z aplikacji na tablet ma możliwość korzystania z trzech opcji. Pierwsza opcja to wideokonferencja. Oznacza to, że zdalny opiekun widzi daną osobę, może z nią porozmawiać, zadać pytanie o samopoczucie itd. Niezależnie od tego dostępny jest panel do kognitywnej stymulacji. Są to gry i zabawy, których celem jest zapobieganie starzeniu się i rozwijaniu umysłu. To kluczowe, nie było dotąd czegoś takiego w Polsce – mówi Karolina Turkiewicz z zarządu firmy QS Zurich, krajowego przedstawiciela hiszpańskiej firmy Ideable Solutions odpowiedzialnej za rozwój systemu KWIDO.
Stymulujące mózg gry to w większości proste zadania polegające na szeregowaniu symboli czy wskazywaniu ciągów logicznych. Mają jednak dodatkowe zadanie, dzięki zbieranym przez nie informacją, specjaliści mogą wcześnie wykryć, czy u użytkowników aplikacji nie dochodzi np. do rozwoju demencji.
DLACZEGO TABLET?
– Tablet to idealne rozwiązanie dla osób starszych, ponieważ nie muszą one uczyć się korzystać z myszki, jest też na tyle duży, że wszystko widzą. Smartfony okazały się zbyt małe, kiedy wdrażaliśmy nasze rozwiązania w różnych krajach, zwłaszcza jeśli chodzi niepełnosprawność wzrokową seniorów – mówi Iñaki Bartolomé, prezes firmy Ideable Solutions, który przyjechał do Sopotu przekazać wiedzę na temat KWIDO urzędnikom oraz opiekunom socjalnym.
Początkowo KWIDO przetestuje 30 sopockich seniorów. Testy potrwają od kwietnia do października 2020 roku. Następnie narzędzie ma zostać usprawnione. Następnie z narzędzie skorzysta 100 starszych osób. Testujący będą korzystali także z tradycyjnej teleopieki (z użyciem telefonu), pomocy lekarza internisty oraz psychiatry, a także sopockich wolontariuszy.
SMART TECHNOLOGIA
– W tym systemie urzekła mnie jego możliwość adaptacji. Trzeba brać pod uwagę, że dwa lata testów to też okres, w czasie którego pojawią się nowe możliwości. Technologie smart, które w tej chwili wydają się tylko rzeczywistością wirtualną, taką nie muszą być za dwa lata. Te rozwiązania częściowo są już dostępne. Na pewno to, co zaprezentowano, wychodzi naprzeciw potrzebom sopockich seniorów, których jest ok. 11 tys. (1/3 populacji miasta – przyp. red). To grupa zróżnicowana, która potrzebuje różnych form wsparcia. Uważam, że bardzo istotne, by odpowiednio wcześnie dbać o osoby, które stają się seniorami. Właśnie tu można skorzystać ze stymulacji kognitywnej i wczesnego wykrywania dysfunkcji – mówi zastępca dyrektora MOPS w Sopocie Maciej Kisała.
DOFINANSOWANIE Z UE
Międzynarodowy projekt KWIDO jest dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój ze środków Unii Europejskiej. Narzędzie używane jest obecnie przez samorządy w Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii.