Kilkuset uczniów szkół podstawowych i średnich weźmie udział w rozpoczynających się dziś Spotkaniach z Kinem o Żydowskich Wątkach w Chmielniku.
VIII Spotkania im. Andrzeja Koziei odbywają się w tym roku pod hasłem „1939. Dzieciom tamtej jesieni”. W ciągu trzech dni dzieci i młodzież obejrzą m.in. filmy „Chłopiec w pasiastej piżamie”, „Król Maciuś” i „Letnie przesilenie”. Będą także warsztaty i spotkania z aktorami.
– Pierwszy dzień jest dedykowany Januszowi Korczakowi zamordowanemu w Treblince w 1942 roku. Janusz Korczak był pedagogiem, działaczem społecznym, prekursorem działań na rzecz praw dziecka i pisarzem. Napisał m.in. powieść „Król Maciuś Pierwszy”, której ekranizację obejrzą uczestnicy warsztatów – zapowiada Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
– To historia o marzeniu, że pięknie by było zostać królem i móc jednym rozkazem zapewnić sobie wiele rzeczy, np. czekoladę dla wszystkich dzieci w kraju. Jednak Maciuś szybko przekonuje się, że pełnia władzy, to nie znaczy pełnia szczęścia, ale jest to ogromna odpowiedzialność. Zabawy aktorskie na ten temat przygotuje Ewa Lubacz, kielecka aktorka. Dzieci będą miały okazję sprawdzić, co znaczy mieć pełnię władzy – wyjaśnia Agnieszka Dziarmaga.
We wtorek dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników Żydowskiego Muzeum Galicja. Zajęcia będą oparte o wystawę „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”.
VIII Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei organizuje Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl w Chmielniku.
W ubiegłych edycjach uczestniczyło od 500 do 800 uczniów z całego województwa.