Już po raz trzeci, 1 listopada Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Kije przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania tamtejszych cmentarnych zabytków. Do tej pory działania ukierunkowane były na rzecz odnowy zabytkowych grobów na Starym Cmentarzu, tzw. Parku Pamięci. Tym razem, datki przeznaczone zostaną na utrzymanie i renowację pomnika partyzantów na „nowym cmentarzu” w Kijach.
Jak mówi Piotr Magdziarz, dyrektor Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach, to szczególny pomnik, poświęcony lokalnym bohaterom, żołnierzom Batalionów Chłopskich, którzy w roku 1944 zginęli w potyczce z Niemieckim Okupantem niedaleko miejscowości Umianowice.
– Pomnik to typowa kwatera w obudowie z lastriko z słupkami i zniczem od frontu z leżąca płytą w formie prostopadłościanu z trzech bloków z piaskowca. Część górna z uskokami z wykutym krzyżem, przed pomnikiem znajduje się płyta marmurowa w obudowie z granitu na murowanej podstawie – tłumaczy Piotr Magdziarz.
Jak dodaje, 1 listopada to okazja, aby zastanowić się, powspominać nie tylko naszych bliskich, ale i dzielnych partyzantów, którzy wówczas myśleli o przyszłości, o Polsce, o nas.
– Żołnierze, którzy zginęli w 1944 roku przelewali krew za wolną ojczyznę. To dzięki ich działaniom możemy żyć, funkcjonować w wolnym kraju. Dlatego dziś w podzięce możemy uczcić ich pochówek dbając o to miejsce – dodaje.
W zbiórce będzie uczestniczyła młodzież miejscowej szkoły podstawowej, samorządowcy, a także artyści amatorzy skupieni wokół Samorządowej Instytucji Kultury „Kasztelnia”. Będą kwestować od 9.00 do 14.00.
Przypomnijmy, że pierwsza kwesta została zorganizowana w 2017 roku. Pozyskane pieniądze połączone z datkami od Wojewódzkiego Konserwatora zabytków zostały przeznaczone na odrestaurowanie trzech nagrobków w tym m.in. grób Feliksa Józefa Adama Bonieckiego-Fredro, wybitnego heraldyka, autora Herbarza Polskiego.