Ponad 130 czarno-białych zdjęć można oglądać na wystawie pt. „Sandomierz w czasie okupacji” w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wcześniej tę samą ekspozycję można było obejrzeć w Porcie Kultury.
Wystawa została przygotowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pomysł na nią powstał ponad rok temu, kiedy pracownicy Sandomierskiego Centrum Kultury i Muzeum Okręgowego wspólnie zastanawiali się, w jakiś sposób uczcić tę rocznicę. Ogłoszono zbiórkę zdjęć Sandomierza z czasów II wojny światowej. Fotografie ze swoich archiwów przekazały indywidualne osoby, jednak najwięcej zdjęć pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Sandomierzu oraz od członków portalu „Czarno-biała fotografia Sandomierza”.
Jak powiedział Piotr Kusal, prowadzący ten portal, na początku nie wierzył w powodzenie tej wystawy. Obawiał się przede wszystkim tego, że nie uda się zebrać odpowiedniej liczby zdjęć, które będą zgodne z tematem. Sam był zdziwiony przeglądając dokładnie swoje zbiory, w których natknął się na kilkadziesiąt zdjęć z lat, które obejmuje wystawa. Praca nad nią trwała prawie rok.
– Zdjęcia trzeba było dokładnie obejrzeć, stwierdzić czy pochodzą rzeczywiście z Sandomierza. Ciągle dochodziły nowe, więc pracy przybywało. Fotografie trzeba było poukładać tematycznie, przygotować tablice i opisy. To była długa i mozolna praca, ale bardzo potrzebna. Wystawa ma wymiar edukacyjny, pokazuje różne oblicza wojny – powiedziała Anna Pawlak z Sandomierskiego Centrum Kultury.
Na ekspozycji można oglądać m.in. zdjęcie przedstawiające Niemca, zabawiającego się brodą jednego ze starszych Żydów. Jest też scena przygotowania wywozu grupy Żydów na roboty przy budowie drogi. Uwagę zwraca bardzo drastyczna fotografia ukazująca trzech powieszonych przez okupanta mężczyzn narodowości żydowskiej. Sfotografowany również został obóz jeniecki dla Rosjan, który znajdował się w koszarach wojskowych. Część fotografii przedstawia codzienne życie Polaków, jak i spotkania towarzyskie, czy spacery.
Wystawę w Zamku Królewskim można oglądać do połowy listopada.