W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego. Jest on uznawany za twórcę polskiego regionalizmu. Był pedagogiem i społecznikiem.
Akt nadania tytułu odebrała córka Aleksandra Patkowskiego, prof. Hanna Patkowska, która bardzo dziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do tego wydarzenia. Przypomniała jedną z najbardziej znanych działalności swojego ojca. Organizował on wakacyjne kursy dla nauczycieli. Były to wycieczki po całej Polsce, w trakcie których zwiedzano i zgłębiano wiedzę na temat danego miejsca.
– Ta grupa była bardzo zgrana, została nazwana „bandą regionalną”. Tam każdy miał swój pseudonim. Mój ojciec był „Tatą”. W tych wyprawach uczestniczyło wielu znanych naukowców, m.in. Mieczysław Limanowski, znany geolog – powiedziała Hanna Patkowska.
Inicjatorem nadania tytułu Honorowego Obywatela Sandomierza dla Aleksandra Patkowskiego jest jeden z mieszkańców Sandomierza – Zbigniew Puławski, który stwierdził, że trudno byłoby znaleźć drugą osobę, która podczas tak krótkiego życia zrobiłaby tak wiele. Zdaniem Zbigniewa Puławskiego, świetnym nawiązaniem do działalności twórcy polskiego regionalizmu byłoby utworzenie w Sandomierzu Powszechnego Uniwersytetu Regionalnego, który przyciągałby ludzi z całej Polski.
– Byłaby to płaszczyzna do kształtowania społeczeństwa obywatelskiego oraz większego przybliżenia ludziom sylwetki Aleksandra Patkowskiego – powiedział Zbigniew Puławski.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec stwierdził, że to szczególny dzień dla miasta, które jest dumne z tego, że tak wyjątkowa postać, jak Aleksander Patkowski jest honorowym obywatelem. Przypomniał, że był to człowiek, który propagował dbałość i miłość do małych ojczyzn, potrafił docenić ich potencjał.
Dokument potwierdzający nadanie zaszczytnego tytułu wręczyli prof. Hannie Patkowskiej burmistrz Marcin Marzec i przewodniczący Rady Miasta Wojciech Czerwiec. W uzasadnieniu napisano m.in., że tytuł przyznany został za zasługi dla Sandomierza i kultury polskiej oraz jako wyraz hołdu i inspiracji dla przyszłych pokoleń w zakresie rozwijania badań nad tradycją regionów i popularyzacji małych ojczyzn.
Aleksander Patkowski w 1915 roku założył w Sandomierzu prywatne gimnazjum męskie, w którym uczyły się wybitne osoby, m.in. Adam Bień – członek władz Polskiego Państwa Podziemnego i generał Franciszek Kamiński – komendant główny Batalionów Chłopskich. W 1923 roku Patkowski zorganizował w tym mieście zjazd, nazwany Powszechnym Uniwersytetem Regionalnym, w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy nauczyciele i uczeni.