W Szydłowie odbył się Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych. Wzięło w nim udział około 30 grup z różnych części regionu. Na scenie zaprezentowało się w sumie kilkaset osób.
Każdy z zespołów prezentował trzy utwory. Występy rozpoczęli gospodarze, czyli zespół Kasztalon z gminy Szydłów. Jego przedstawicielka Anna Pabian powiedziała, że takie wydarzenie to przede wszystkim okazja do pokazania umiejętności i dorobku zespołu, który ma bardzo bogaty repertuar. Grupa oprócz utworów ludowych wykonuje również piosenki biesiadne, patriotyczne, kolędy i pastorałki.
Monika Gos z zespołu działającego przy Kole Gospodyń Wiejskich z Rykoszyna w gminie Piekoszów stwierdziła, że przegląd zespołów folklorystycznych to doskonała okazja do tego, aby promować kulturę ludową, która jest jednym z najcenniejszych naszych bogactw.
– My krzewimy kulturę regionalną, wiejską, bo jest ona bliska naszym sercom. Chcemy, aby tak samo czuli młodsi, musimy im przekazywać te tradycje, wtedy nasze ludowe obyczaje nigdy nie zaginą – dodała Monika Gos.
Burmistrz Szydłowa Andrzej Tuz mówi, że cieszy go tak duże zainteresowanie artystów, tym bardziej że został on zorganizowany w mieście po raz pierwszy. Szydłów kojarzony jest głównie z zamkiem i innymi zabytkami oraz z uprawą śliwek.
– To tylko potwierdza fakt, że kultura ludowa wśród mieszkańców naszego regionu jest bardzo ceniona, a co najważniejsze podtrzymywana. Mam nadzieję, że ten przegląd wejdzie na stałe do kalendarza naszych wydarzeń w gminie – dodał burmistrz Andrzej Tuz.
Wojewódzki Przegląd Zespołów Folklorystycznych w Szydłowie zorganizowano na podsumowanie projektu Etno Polska dofinansowanego z Narodowego Centrum Kultury. W ciągu 6 miesięcy odbyły się m.in. warsztaty bibułkarskie, robiono też wycinanki świętokrzyskie, lepiono w glinie, a dla dzieci zorganizowano warsztaty tańca ludowego.
Przegląd zakończył się wręczeniem nagród i pucharów.