Rak żołądka zdarza się w Polsce coraz rzadziej, lecz nadal co roku rejestrowanych jest ponad 5 tys. nowych przypadków tego nowotworu. Jakie są jego objawy i na czym polega leczenie tego nowotworu?
O tym opowie dr Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Kto częściej zapada na ten nowotwór? Kobiety, czy mężczyźni?
Rak żołądka dwa razy częściej występuje u panów. Ten nowotwór kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu był na drugim miejscu u mężczyzn. Teraz jest na piątym. Z kolei u kobiet jest na jedenastym miejscu biorąc wszystkie nowotwory, jakie dotykają pań. W latach 60., 70. Ubiegłego wieku co roku zapadało na niego około 10 tysięcy Polaków, teraz o połowę mniej. Wynika to ze zmiany sposobu odżywiania się. Kilkadziesiąt lat temu z powodu braku lodówek, żywność często wędzono, by jak najdłużej utrzymała świeżość. Natomiast tak przetworzone jedzenie nie sprzyja naszym żołądkom. Teraz coraz częściej odżywiamy się zdrowo, jemy więcej warzyw i owoców, a taki rodzaj pokarmu nasz żołądek lubi.
– Objawy jakie daje rak żołądka są najczęściej niecharakterystyczne i mogą przypominać symptomy spotykane w innych schorzeniach.
Tak, w przypadku tego nowotworu nie mamy niestety żadnego czerwonego światełka, które skłoniłoby nas do wizyty u lekarza. Objawy są bardzo niespecyficzne. To może być ból brzucha, uczucie sytości po posiłku, czy wzdęcia. Jednak takie objawy mogą wystąpić u każdego z nas po jakimś błędzie dietetycznym.
– Jakie badania pozwalają wykryć raka żołądka?
W zasadzie jedynym badaniem jest gastroskopia. Nowotwór można znaleźć w przypadkowych badaniach, np. podczas USG, czy tomografii. Jednak gastroskopię należy wykonać, by pobrać wycinki i móc stwierdzić, czy to jest faktycznie rak żołądka, czy np. wrzód.
– Czy leczenie raka żołądka polega tylko i wyłącznie na jego usunięciu, bądź usunięciu jego fragmentu?
To zależy od postaci raka. Jeżeli jest ona bardzo wczesna, to czasami endoskopowo usuwamy tylko fragment błony śluzowej z błoną podśluzową. Jeżeli jednak pacjent zgłosi się do nas w zaawansowanym stadium choroby, wówczas zmuszeni jesteśmy usunąć mu cały żołądek.
Część pierwsza:
Część druga: