„Kadłubek. Bibliografia” – to tytuł najnowszej książki o błogosławionym Wincentym Kadłubku. Jej autorem jest dr Artur Lis, pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownik biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opatowie.
Książka składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy życia i kultu bł. Wincentego Kadłubka oraz Kroniki Polskiej, którą napisał. Jak powiedział Artur Lis, nadal są rozbieżności pomiędzy uczonymi dotyczące pochodzenia Wincentego Kadłubka, jednak jego zdaniem, jest to na pewno Karwów w powiecie opatowskim. Wskazuje na to m. in. lokalny kult związany z tą postacią oraz informacje historyczne dotyczące tego, że Wincenty posiadał na własność wsie dookoła Karwowa takie jak: Okalina, Nikisiałka, Gojców i nazywał je swoją ojcowizną.
Autor książki pisze także o zagranicznych studiach Wincentego Kadłubka, z których powrócił z tytułem magistra. Dokładnie nie wiadomo, gdzie pobierał nauki, możliwe, że były to Włochy, albo Francja. Oprócz tego Kadłubek odbywał liczne podróże zagraniczne.
Sporo miejsca autor poświęca Kronice Polskiej napisanej przez bł. Wincentego. Zaznacza, że był to pierwszy Polak, który spisał dzieje naszego kraju. Kronika urywa się na 1202 roku.
– Obecnie wśród specjalistów przeważa opinia, że Kadłubek pisał Kronikę przez większą część swojego życia, a nie pod koniec, w ciszy klasztoru, gdy został cystersem w Jędrzejowie. Kadłubek wiedział, jak wielką bierze na siebie odpowiedzialność pisząc Kronikę Polski, o tym procesie mówił, że jest to jak stąpanie gołymi stopami po ostach – powiedział Artur Lis.
Pisze on także o latach, gdy Wincenty Kadłubek był biskupem krakowskim, co było wówczas bardzo ważną funkcją nie tylko kościelną, ale i polityczną. Po 10 latach biskupstwa rezygnuje ze stanowiska i wstępuje do zakonu, gdzie jest do końca swojego życia.
Druga część książki to wykaz literatury dotyczącej Kadłubka, która ukazała się na przestrzeni minionych wieków. Artur Lis opisuje, kto i kiedy pisał o bł. Wincentym.
Książka pt. „Kadłubek. Bibliografia” ukazała się nakładem sandomierskiego wydawnictwa „Armoryka”.