Dziś wybory parlamentarne. W całym kraju wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów. Z województwa świętokrzyskiego wybieranych jest natomiast 16 posłów i 3 senatorów. Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7.00 do 21.00.
BUSKO-ZDRÓJ
W gminie Busko-Zdrój działa 26 lokali obwodowych komisji wyborczych. Mariusz Musiał przewodniczący obwodowej komisji nr 1, która dyżuruje w budynku hali sportowej przy ulicy Kusocińskiego w Busku, informuje, że lokal został otwarty punktualnie. Kilka minut po godzinie 7.00 pojawili się pierwsi głosujący.
– Notujemy wysokie zainteresowanie wyborami ze strony społeczeństwa. Frekwencja na godzinę 13.00 wyniosła 20 proc. Praca komisji przebiega bez zakłóceń. Do godziny 13 nie odnotowano żadnych problemów w głosowaniu – mówi przewodniczący.
Mieszkańcy gminy Busko-Zdrój podkreślają, że udział w wyborach to przywilej, ważny dla przyszłości kraju. Jak mówią, każdy powinien się poczuwać do tej odpowiedzialności.
– To, co dzieje się w Polsce jest dla mnie bardzo ważne. Jesteśmy w stanie decydować o przyszłości swojej i naszej ojczyzny. To przywilej, a jednocześnie obowiązek – mówili wyborcy.
W gminie Busko-Zdrój w okręgu numer 1. uprawnionych do głosowania jest 1250 mieszkańców.
JĘDRZEJÓW
Punktualnie o godzinie 7.00 otworzone zostały wszystkie 23 obwodowe komisje wyborcze. – W samym Jędrzejowie komisji jest 13, oraz 2 obwody odrębne w szpitalu oraz w DPS w Mnichowie – informuje Renata Kawiorska, sekretarz gminy Jędrzejów.
44,6 proc. – tyle wyniosła frekwencja do godz. 17.00 w Jędrzejowie. Na 22104 osoby uprawnione swój głos oddało 9822.
W komisji obwodowej nr 11, która mieści się w Szkole Podstawowej nr 3 w Jędrzejowie, po godz.17.00 wraz z całą rodziną głosował burmistrz Marcin Piszczek. W rozmowie z Radiem Kielce nie krył zadowolenia z frekwencji, jaka odnotowana została na godz. 17.00 w mieście i gminie Jędrzejów. Jak powiedział, dla niego udział w wyborach to bardzo ważny obowiązek, który nie tylko oznacza, że można na kogoś zagłosować, ale wręcz trzeba. Dodał, że liczba osób, która już wzięła udział w wyborach pokazuje, że ludzie bardzo odpowiedzialnie podchodzą do decydowania o swojej przyszłości.
W mieście i gminie Jędrzejów na godz. 17.00 największą, 55 proc., frekwencję odnotował obwód numer 5, który mieści się w Przedszkolu nr 1 na osiedlu Zachód w Jędrzejowie, natomiast najmniejsza była w obwodzie numer 4 w LO im. M. Reja, gdzie frekwencja wyniosła 37 proc.
Jak mówiły nam osoby, które wzięły udział w głosowaniu, to bardzo ważne wybory, w których decydujemy o swojej przyszłości.
- To ważny dzień dla Polaków, w którym wybieramy rządzących na kolejne cztery lata. Wybory to nie tylko nasz obowiązek, ale i przywilej – mówili wyborcy.
– W Jędrzejowie podobnie jak w latach poprzednich Urząd Miejski zorganizował dowóz osób niepełnosprawnych i starszych do lokali wyborczych – informuje Renata Kawiorska. Mieszkańcy gminy mogą zamówić dowóz do lokalu wyborczego pod numerem telefonu 41 386 10 10.
KIELCE
Lokale zostały otwarte punktualnie o godzinie 7.00, karty do głosowania wszędzie zostały dostarczone, a komisje obwodowe nie zgłosiły żadnych problemów.
Spokojnie i bez utrudnień przebiega głosowanie w obwodowej komisji wyborczej nr 11, która znajduje się w Zespole Szkół Elektrycznych w Kielcach. Jak poinformowała nas przewodnicząca komisji, lokal jest czynny od godziny 7.00, a pierwszy wyborca przyszedł zagłosować jeszcze przed jego otwarciem. Do godziny 16.00 zagłosowało niecałe 400 wyborców z ponad 1500 uprawnionych.
W Obwodowej Komisji Wyborczej nr 11 swój głos oddali m.in. pani Barbara i pan Józef.
– Od jakiegoś czasu zawsze biorę udział w wyborach, bo polepszył się mój status i widzę sens tego głosowania. Namawiałam do głosowania jeszcze koleżanki i bliskich, by też wzięli udział w wyborach – powiedziała pani Barbara. Z kolei jej mąż przyznał, że na wybory chodzi zawsze, bo jest obywatelem Polski i to jest jego obowiązek.
Zagłosował już także pan Wojciech, który do lokalu przyszedł z żoną i córką.
– Córka nie jest jeszcze pełnoletnia, ale od najmłodszych lat z żoną staramy się jej wpajać, że należy głosować, że warto podejmować decyzje. Bycie obywatelem danego państwa to przecież nie tylko przywileje, ale też i obowiązki. Uważam, że obowiązkiem dorosłych Polaków jest wzięcie udziału w wyborach – dodał pan Wojciech.
Przypominamy, że wszyscy ci, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich, mają widoczną dysfunkcją narządu ruchu, osoby niepełnosprawne – by mogły wziąć udział w wyborach – w Kielcach mają zapewniony bezpłatny transport.
Duża frekwencja jest w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 29 przy ulicy Naruszewicza w Kielcach. Jak informuje Dominik Wójcik, zastępca przewodniczącego tej komisji, do godziny 18.00 swój głos oddało już ponad 50 procent uprawnionych.
– W tej komisji uprawnionych do głosowania jest ponad 2 tys. osób, a do godziny 18.00 swój głos oddało już ponad tysiąc osób. Pierwsi wyborcy pojawili się wraz z godziną otwarcia lokalu wyborczego. Niektórzy głosujący pytają nas, na ile osób lub partii mogą oddać swój głos, ale większość wie jak głosować – dodał Dominik Wójcik.
Wyborcy, którzy głosowali w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 29 w Kielcach przyznawali, że liczy się każdy głos, dlatego i oni przyszli spełnić swój obywatelski obowiązek.
– Staramy się chodzić na wybory, uważamy, że każdy powinien swój głos oddać. Ci, co nie zagłosują, dają szansę na wygranie niekoniecznie tej partii, do której są przekonani. Dlatego, każdy powinien zagłosować. Mamy takie prawo i powinniśmy z niego korzystać – mówili.
Głosowanie trwa także w obwodach zamkniętych, m.in. w domach pomocy społecznej, w areszcie śledczym i w szpitalach.
Jak poinformowała Urszula Halina Bernacka, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 93, znajdującej się w Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach, głosowanie przebiega bez żadnych zakłóceń i incydentów, a do godziny 18.00 zagłosowało ponad 40 osób.
– W tym lokalu wyborczym uprawnionych do głosowania jest 132 osoby. Lokal zostanie zamknięty o godzinie 21.00, a otworzony został na naszą prośbę o godzinie 10.00 ze względu na osoby, które tu mieszkają. To głównie osoby starsze i niepełnosprawne, stąd późniejsze otwarcie lokalu wyborczego. Głosowanie odbywa się spokojnie, bez incydentów. Podopieczni DPS-u wiedzą jak głosować, czasami tylko pielęgniarki pomagają osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim dotrzeć do lokalu wyborczego – dodała Urszula Halina Bernacka.
Mieszkanki Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Jagiellońskiej w Kielcach podkreślają, że warto brać udział w wyborach.
– Głosuję, żeby w Polce było lepiej. Nie tylko mnie, emerytce, ale także moim dzieciom, wnukom i przyszłym prawnukom. Każdy Polak powinien głosować za prawdą – dodały mieszkanki.
KOŃSKIE
Wybory w powiecie koneckim przebiegają spokojnie. Nie ma żadnych niepokojących incydentów. Mieszkańcy pytani dlaczego poszli na wybory, mówią, że jest to ich obowiązek.
– Warto chyba dlatego, że jest to akt pełnej swobody i demokracji. Jest to taki obywatelski obowiązek. Chociaż są takie państwa, w których głosuje się obowiązkowo. Jak ktoś nie pójdzie, to płaci karę – mówi Andrzej Zdunek, mieszkaniec Końskich.
Jak sprawdziliśmy, przymus wyborczy przewidujący sankcje za brak udziału w głosowaniu w wyborach powszechnych bądź referendum praktykowany jest między innymi w Australii, Belgii czy Szwajcarii.
Na 25 obwodowych komisji wyborczych w gminie Końskie 12 przystosowanych jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.
Jak przekazuje Anna Głębocka, pełnomocnik okręgowej komisji w Kielcach, osoby niepełnosprawne mogą zadzwonić do Straży Miejskiej w Końskich pod nr telefonu 606 857 141, która może pomóc w dotarciu na wybory. Do tej pory nie zdarzały się jednak takie przypadki.
Jak informuje Weronika Pogoda, przewodnicząca Obwodowej Komisji Wyborczej nr 12 w Końskich, niepełnosprawni mogą swobodnie zagłosować w Szkole Podstawowej nr 2.
– Pojawiają się takie osoby, korzystają ze stanowiska, które jest specjalnie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Mogą spokojnie zagłosować z zachowaniem prywatności – mówi przewodnicząca.
Frekwencja do godziny 17.00:
Ruda Maleniecka: 49,22%
Końskie: 46,51%
Słupia Konecka: 45.63%
Smyków: 42,94%
Fałków: 41.42%
Stąporków: 41,30%
Radoszyce: 40,66%
Gowarczów: 40,067%
OPATÓW I OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
Do godziny 17:00 z możliwości oddania głosu w wyborach parlamentarnych w Ostrowcu Świętokrzyskim skorzystało 43,45 proc. mieszkańców. W Opatowie – 41,22 proc. Te dane wskazują, że mieszkańcy wyruszyli do lokali wyborczych w porze poobiedniej. Przypomnijmy, że w Ostrowcu Świętokrzyskim o godzinie 12:00 frekwencja wyniosła niewiele ponad 17 proc.
Zarówno w Ostrowcu, jak i w Opatowie w ciągu dnia nie doszło do łamania ciszy wyborczej w postaci zrywania plakatów, czy agitowania na rzecz kandydatów. Spokojnie także w komisjach wyborczych.
Jak informuje Anna Niedbała, pełnomocnik wyborczy w Ostrowcu Świętokrzyskim, na terenie miasta jest 38 obwodów, które ruszyły zgodnie z planem. Wśród nich jest 25 lokali przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przewodnicząca komisji nr 33 na Gutwinie w Ostrowcu, Beata Leśkiewicz informuje, że lokal ma podjazd dla niepełnosprawnych. Z tego udogodnienia zadowolonych było kilka osób poruszających się na wózkach, które bez problemu znalazły się w lokalu.
Pośród wielu osób, które zdecydowały się oddać głos, znalazły się takie, które od niedawna posiadają prawo wyborcze i po raz pierwszy uczestniczą w wyborach parlamentarnych. Jak mówią Bartłomiej Gębusia i Kacper Słomka, czekali na ten dzień, aby móc dołożyć coś od siebie i też decydować o przyszłości kraju. Dodają, że przed wyborami solidnie się przygotowali. Podkreślają, że to wyjątkowy dzień. Towarzyszył mu stres, ponieważ najpierw trzeba było rozeznać się w kandydatach.
– Czuję się spełniony, bo zrobiłem coś dobrego. Czekam na wyniki, bo jestem ciekaw, czy sytuacja w Sejmie się zmieni, czy nie – mówi Kacper Słomka i dodaje, że jego pokolenie chętnie bierze udział w wyborach. Obaj informują, że namawiali swoich znajomych, aby skorzystali z obywatelskiego prawa.
– W końcu mamy swój wkład. Ja czekałem z utęsknieniem na swoje prawa wyborcze, chciałem dołożyć swoją cegiełkę do tego, jak wygląda nasza ojczyzna - mówi Bartłomiej Gębusia.
Urząd Miasta w Ostrowcu oferuje osobom niepełnosprawnym możliwość dowiezienia do lokalu wyborczego. Do tej pory telefonicznie zapisała się jedna osoba. W ciągu dnia można dzwonić do urzędu i zgłaszać potrzebę podwiezienia. W tym celu udostępnione zostały dwa numery telefonu: 41 26 72 121 lub 41 26 72 282.
W Opatowie z 13 lokali wyborczych połowa dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o dowóz, to nikt nie zgłaszał takiej potrzeby.
Ostrowieccy policjanci badają również, czy doszło do złamania ciszy wyborczej. Jak informuje aspirant Ewelina Wrzesień z Powiatowej Komendy Policji, jeden z mieszkańców Ostrowca zgłosił, że w nocy prawdopodobnie pojawiły się nowe plakaty, których wcześniej nie było.
PACANÓW
Na terenie gminy Pacanów pracuje 8 komisji obwodowych. Uprawionych do głosowania w całej gminie jest 6105 mieszkańców. Na godzinę 12.00 frekwencja wyniosła 16,5 proc.
Maria Wójtowicz, przewodnicząca komisji wyborczej nr 1 informuje, że lokal, który mieści się w budynku Szkoły Podstawowej przy ulicy Karskiej w Pacanowie został otworzony punktualnie o godzinie 7.00, a praca komisji obwodowej jak na razie przebiega bez zakłóceń. Jak dodaje, w obwodzie nr 1 w Pacanowie uprawnionych do głosowania jest 1570 mieszkańców.
– Wszystko idzie bardzo sprawnie. Jeśli chodzi o frekwencję w okręgu nr 1 w Pacanowie frekwencja do godziny 12.00 wyniosła 15,47 proc. – mówi przewodnicząca.
Osoby, z którymi rozmawiała nasza reporterka podkreślali, że poprzez wybory decydujemy o własnej przyszłości.
– Tak trzeba - podkreślali mieszkańcy.
– To święto demokracji, podstawowa sprawa obywatelska. Obowiązek i prawo – zauważa z kolei inny wyborca.
– Nawet jeden głos jest decydujący - zaznaczali.
W skład okręgu wyborczego nr 1 w Pacanowie wchodzą mieszkańcy: Pacanowa, Niegosławic, Słupi, miejscowości Karsy Duże, Karsy Małe i Karsy Dolne.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu wszystkie lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00. – Nie było żadnych problemów organizacyjnych – poinformował miejski urzędnik wyborczy Jerzy Borowski.
Pierwsze osoby oddały swój głos kilka minut po godzinie 7.00. Dotyczy to m.in. obwodowych komisji wyborczych nr 1, 2, 3 oraz 11 i 15.
W lokalach wyborczych głosowanie przebiega spokojnie, bez zakłóceń. Wyborcy w rozmowie z naszą reporterką podkreślali, że udział w głosowaniu traktują jako obywatelski przywilej i obowiązek.
– Gdyby wszyscy podchodzili biernie i obojętnie do udziału w głosowaniu, to niczego byśmy nie osiągnęli. Wziąłem zaświadczenia ze swojego miejsca zamieszkania i zagłosowałem dzisiaj w Sandomierzu, bo jestem na święcie patrona tego miasta. Trzeba próbować kształtować nasze otoczenie i rzeczywistość – powiedział pan Krzysztof z Łańcuta.
Sandomierzanie – Anna i Krzysztof przyszli zagłosować razem z córką Oliwią, aby pokazywać jej od najmłodszych lat postawy obywatelskie i poczucie odpowiedzialności za swój kraj i za swoje decyzje. Oliwia powiedziała, że jako osoba dorosła zawsze będzie głosować, bo interesuje ją to, co dzieje się w Polsce.
Dla osób niepełnosprawnych oraz starszych, mających problem z poruszaniem się urząd miasta zorganizował bezpłatny transport do lokali wyborczych. Wystarczy w godzinach od 10.00 do 17.00 zadzwonić pod numer telefonu 606 922 602.
W Sandomierzu jest 15. obwodów głosowania w tym dwa zamknięte: w szpitalu powiatowym i w domu pomocy społecznej.
SKARŻYSKO
W Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku mieszczą się dwie obwodowe komisje wyborcze. Katarzyna Grzybowska z komisji numer 28 informuje, że ich tereny się zazębiają. Jedna komisja obsługuje numery parzyste danej ulicy, a druga nieparzyste. Lokal jest przystosowany do głosowania przez osoby niepełnosprawne, są podjazdy i szerokie przejścia. Praca rozpoczęła się od pobrania dokumentów w Urzędzie Miasta, zakończy się po zdaniu protokołu z przebiegu głosowania. Sam lokal zostanie zamknięty o 21.00, a wtedy rozpocznie się liczenie głosów.
Mieszkańcy do lokali wyborczych przychodzą o różnych porach, najczęściej po mszach świętych lub wykorzystując piękną pogodę na niedzielny spacer. Podkreślają, że udział w głosowaniu to ich obowiązek, od którego nie należy uciekać. Starsi rozmówcy podkreślali, że z prawa wyborczego korzystają od osiągnięcia pełnoletności.
W Skarżysku można głosować w 31 obwodowych komisjach wyborczych.
STARACHOWICE
W Starachowicach wybory jak do tej pory wybory przebiegają bez zakłóceń. W Obwodowej Komisji Wyborczej numer 10, która mieści się w Spółdzielczym Domu Kultury dziesięcioro osób pracuje już od godziny 5.50. Jak informuje przewodnicząca komisji Barbara Lefek, pierwsi głosujący przyszli już minutę po godzinie 7.00.
Rano jeszcze raz zostały przeliczone karty do głosowania, wywieszone zostały flagi, tablica informacyjna o siedzibie komisji oraz informacje dotyczące dowozu osób niepełnosprawnych do lokali wyborczych.
Mieszkańcy Starachowic, którzy odwiedzili lokale wyborcze mówili, że robią to, bowiem czują się odpowiedzialni za kraj. Zapewniali, że głosują podczas każdych wyborów, bo to obywatelski obowiązek.
Lokale wyborcze w Starachowicach, tak jak w całej Polsce, dziś będą czynne do godziny 21.00.
WIŚLICA
Dokładnie 999 osób jest uprawnionych do głosowania w dzisiejszych wyborach w gminie Wiślica. W lokalu wyborczym nr 2 mieszczącym się w budynku hali sportowej w Wiślicy pierwsi chętni pojawili się kilka minut po godzinie 8.00. Jak informuje Maria Barbara Syrkiewicz – zastępca przewodniczącego obwodowej komisji wyborczej nr 2, rano frekwencja nie była wysoka. Do godziny 9.00 zagłosowało jedynie kilka osób.
Poranni wyborcy podkreślali, że wzięcie udziału w wyborach to ich patriotyczny obowiązek.
– Jesteśmy patriotami, Polakami. Trzeba przyjść i wybrać i zadecydować o losach naszego kraju, ojczyzny. Zawsze chodzimy na wybory. Każdy głos jest ważny, decydujący – mówili.
Same wybory przebiegają w Wiślicy bez incydentów. Lokal wyborczy, który znajduje się w hali sportowej w Wiślicy jest przystosowany do potrzeb wyborców niepełnosprawnych. Mogą w nim głosować mieszkańcy miejscowości: Koniecmosty, Jurków, Kuchary, Ostrów, Wawrowice.
W gminie Wiślica lokale wyborcze znajdują się także: w budynku byłego gimnazjum w Wiślicy, świetlicy wiejskiej w Chotlu Czerwonym, Domu Strażaka w Szczerbakowie oraz Szkole Podstawowej w Skotnikach Dolnych.