W Parku Piszczele w Sandomierzu została utworzona „Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna”. Na drewnianych tabliczkach Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji umieścił informacje dotyczące występujących w parku drzew, krzewów i innej roślinności.
W ten sposób oznakowane zostały m.in. kasztanowce, głóg, wierzby, łąki kwietne, morwa biała czy śliwa Ałycza nazywana mirabelką.
Tabliczki są wyłącznie w języku polskim, nie ma na nich nazw łacińskich. Oprócz nazwy danego gatunku umieszczono na nich krótki, zwięzły opis dotyczący np. miejsca występowania danej rośliny np. „Klon – rośnie na glebach żyznych” albo „Mirabelka – owoce jadalne”.
Jak powiedział dyrektor MOSiR-u Paweł Wierzbicki, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna jest po to, aby zainteresować naturą dzieci i młodzież. Mogą się tam odbywać np. żywe lekcje przyrody. To również propozycja dla wszystkich mieszkańców lubiących bezpośredni kontakt z przyrodą.
– Warto tam przyjść, ponieważ wielu mieszkańców przemierza park nie wiedząc nawet o tym jakie drzewa i krzewy mija na swojej drodze – stwierdził dyrektor Wierzbicki.
Zaznaczył, że tablice, na których umieszczono opisy przyrody są jak najbardziej ekologiczne. Wykonane zostały z opalanego drewna, użyto naturalnych lakierów, tablice powieszono na sznurach konopnych.
Paweł Wierzbicki dodał, że w planach jest powiększenie ścieżki edukacyjno-przyrodniczej oraz opracowanie mapy, według której można będzie spacerować wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych w Parku Piszczele.
Ścieżka powstała z pieniędzy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sandomierzu.