28 wokalistów wzięło udział w przesłuchaniach zorganizowanych w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Był to pierwszy etap I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka organizowanego przez Zespół „Mazowsze”.
Uczestnicy wystąpili w czterech kategoriach wiekowych. Każdy z nich musiał przygotować dwa utwory z repertuaru „Mazowsza”.
11-letnia Marysia Chwastek przygotowała piosenki „To i hola” oraz „Przepióreczka”. Przyznaje, że długo ćwiczyła i choć próby nie zawsze były udane, to stara się śpiewać jak najlepiej i jest dobrze przygotowana. Swój występ postanowiła dopełnić strojem: białą sukienką i wiankiem przygotowanym przez mamę. Marysia przyznaje, że zafascynowały ją występy „Mazowsza” i chciałaby kiedyś tak śpiewać oraz móc wystąpić z nimi na scenie.
Każdy uczestnik musiał przygotować dwa utwory z repertuaru „Mazowsza”. Jeden z jurorów z Zespołu „Mazowsze” Maciej Kotarba podkreślił, że podczas przesłuchań liczy się m.in. estetyka wykonania utworów.
– Musi to być zgodne z estetyką „Mazowsza”. Nie może być w tych głosach żadnych manier, które często występują u osób śpiewających w różnych telewizyjnych talent show. Szukamy pięknych, prostych, pastelowych głosów, które znajdują się potem w zespole „Mazowsze” – wyjaśnia juror.
Podobne przesłuchania odbyły się we wszystkich województwach. Ich celem jest wyłonienie utalentowanych solistów z całej Polski i zachęcanie ich do pracy z tradycyjnym ludowym repertuarem.
Laureaci przesłuchań zostaną zaproszeni do drugiego etapu konkursu, w którym wyłonionych zostanie 12 zwycięzców z całego kraju. Finał z ich udziałem oraz z udziałem chóru, orkiestry i baletu Zespołu „Mazowsze” zaplanowano na 26 października. Gościem specjalnym będzie Anna Maria Jopek, córka artysty, któremu dedykowany jest konkurs.
Stanisław Jopek, wybitny tenor, urodził się w 10 października 1935 roku we Lwowie. Z „Mazowszem” był związany przez 50 lat. Poza utworami tego zespołu śpiewał też pieśni Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i polskie kolędy. Wspólnie z „Mazowszem” wystąpił w ponad 100 krajach, śpiewając m.in. po chińsku, japońsku, fińsku i arabsku.